Zadłużenie Polaków mogłoby sfinansować 3 lata programu 500+

gotowka_nozyczki

Tylko w trzecim kwartale przybyło 2,4 mld zaległości z niespłaconych kredytów i opłat bieżących, a do Bazy Informacji Gospodarczej InfoMonitor oraz BIK wpisanych zostało kolejnych 33 tys. dłużników. Tym samym zadłużenie 2,76 mln Polaków wpisanych do baz dłużników to aż 73 mld złotych.

 

Od czerwca do września średnie zadłużenie wzrosło z 26 do 26,6 tys. zł. Łączna kwota zadłużonych, którzy zostali zgłoszeni do Bazy Informacji Gospodarczej InfoMonitor oraz BIK, jest tak wysoka, że mogłaby sfinansować 3 lata programu 500+ albo budowę elektrowni atomowej – planowanej od wielu lat, niezrealizowanej z uwagi na brak funduszy. Jak wskazują dane, szybciej rośnie kwota zadłużenia niż liczba zadłużonych osób – co oznacza, że dłużnicy zwiększają wymiar swoich problemów finansowych.

 

Skąd pochodzą zadłużenia?

Dotychczas zadłużenie wzrastało przede wszystkim z racji niespłaconych kredytów, jednak w trzecim kwartale sytuacja uległa zmianie. W największym stopniu wzrosły zobowiązania pozakredytowe - o 1,94 mld złotych, a długi wynikające z niespłacania kredytów – o 0,44 mld zł. Pozytywne tendencje pojawiły się w kwestii liczby osób niespłacających kredytów w terminie – liczba zadłużonych wpisanych do bazy spadła o ponad 2 tysiące osób.

Kto jest wpisywany do bazy dłużników? Dłużnikiem jest osoba, która nie dokonuje terminowych spłat. Dotyczy to nie tylko zadłużenia kredytowego, ale długami jest także zadłużenie alimentacyjne, niespłacany zakup na raty, debet na koncie oraz niespłacone karty kredytowe. Wpisanie do BIK może zatem wynikać z różnego rodzaju zobowiązań i zaważyć na historii kredytowej. W trzecim kwartale widoczny jest wzrost we wszystkich obszarach zadłużenia, jednak największy wzrost w obszarze pozakredytowym widoczny jest w zadłużeniu alimentacyjnym – średnia wartość wzrosła o 698 zł. Z kolei najmniej wzrosło zadłużenie wynikające z mandatu za jazdę bez biletu – średnio jedynie o 4 zł.

 

Geografia długu

Ponad 33 tysięcy nowych dłużników przyczyniło się do wzrostu wskaźniku osób z problemami finansowymi – w tym momencie na 1000 mieszkańców 86,6 jest zadłużonych. Negatywnie wypadają województwa zachodnie – w lubuskim aż 115 na 1000 osób pełnoletnich nie spłaca terminowo zobowiązań, w zachodniopomorskim 114 na 1000 osób, a w dolnośląskim – 113 na 1000 mieszkańców. Tym samym aż w siedmiu województwach w Polsce minimum 1 na 10 osób ma zadłużenia, z którymi sobie nie radzi. Mieszkańcy Polski Wschodniej wypadają najlepiej - tam wskaźnik osób, które mają niespłacone zadłużenia to między 48 a 68 na 1000 mieszkańców.

 

Najbardziej zadłużone województwa

Najwyższa kwota zadłużenia w trzecim kwartale jest w województwie mazowieckim – łączne niespłacane zadłużenie jej mieszkańców to aż 12,33 mld zł. Na drugim miejscu jest województwo śląskie z zadłużeniem 9,39 mld zł. Co ciekawe województwa te wymieniają się miejscem na podium, jeśli chodzi o liczbę osób wpisanych do bazy dłużników – najwięcej jest w województwie śląskim (381,4 tys. osób), a województwo mazowieckie jest na drugim miejscu z liczbą dłużników 350,3 tys.

Najmniejszą kwotą długu może poszczycić się opolskie z kwotą 1,42 mld zł, a najmniejszą liczbą dłużników województwo podlaskie – 59,3 tys. osób, które nie spłacają zadłużenia w terminie.

 

Rekordziści zadłużenia

Co ciekawe – maleje liczba osób, których zadłużenie to kwota nie wyższa niż 5 tys. zł – obecnie stanowią oni 45% dłużników, a jeszcze w zeszłym toku grupa ta stanowiła 47%. Jak zaznacza prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak dług nieprzekraczający 2 tysięcy złotych ma 1 249 153 osób (czyli 27,3% wszystkich dłużników). Rekordziści mają do spłaty miliony, jak na przykład 62-latek z Lubelszczyzny z długiem w kwocie 68,5 mln złotych. Na szczycie listy rekordzistów jest także 56-latek z Podkarpacia z zaległościami w wysokości 48 mln zł. Dług 10 najbardziej zadłużonych osób łącznie dają kwotę aż 381,2 mln zł. Aż 400 Polaków zgłoszonych w bazach mają zadłużenia w wysokości większej niż milion.

 

W jakim wieku są dłużnicy?

Choć rekordzistami kwot zadłużenia są osoby w starszych grupach wiekowych, w trzecim kwartale widoczne jest zwiększenie długu w każdej grupie wiekowej. Średnia wartość zaległego zobowiązania wśród osób po 65 roku życia to 22 366 zł – jest to kwota aż o 1 128 zł wyższa niż w poprzednim kwartale. Mniejszy wzrost średniego zadłużenia nastąpił wśród osób między 45 a 54 rokiem życia – o 849 zł, ale to właśnie ta grupa wiekowa ma największe zadłużenia – średnia wartość zaległego zobowiązania to w ich przypadku 36 429 zł.

Najmniej zadłużoną grupą wiekową są osoby w przedziale wiekowym między 18 a 24 rokiem życia – średnia wartość w ich przypadku to 6 314 zł. To także w tej grupie od czerwca do września nastąpił spadek średniej zaległości kredytowej – o 236 zł.

 

Co z pożyczką przy zadłużeniu w BIK?

W Vippo nie wymagamy zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach. Jednak zadłużenie w BIK może być przyczyną odmowy udzielenia pożyczki. A jak sprawdzić zadłużenie w BIK? Nie musisz samodzielnie dokonywać żadnych weryfikacji – po wypełnieniu wniosku automatycznie sprawdzamy, czy figurujesz w rejestrze dłużników, a o decyzji dowiesz się w ciągu kilku minut.

W Vippo rozumiemy, że terminowa spłata pożyczki może być wyzwaniem. Dlatego okres kredytowania pożyczki w Vippo to od 6 do aż 36 miesięcy. Możliwość długiego terminu spłaty znacznie ułatwia jej terminowe spłacenie. Dlatego, jeśli zdecydujesz się na maksymalną kwotę pożyczki w Vippo – 5000 zł na 36 rat, rata kredytu to tylko 300,22 zł.

 

Kto jest dłużnikiem?

Dane przedstawione w tekście pochodzą z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz Biura Informacji Kredytowej i zostały w nich uwzględnione osoby z zadłużeniem w kwocie minimum 200 zł. W poprzednich analizach brane były pod uwagę osoby, których opóźnienie wynosiło minimum 60 dni, jednak zmianie uległy przepisy prawne – obecnie osoba fizyczna może zostać wpisany do rejestru dłużników, jeśli opóźnienie w terminie płatności wynosi 30 dni.

Twoja pożyczka
Kwota pożyczki
Okres pożyczki
  • Rata miesięczna:  PLN
  • RRSO: %
  • Do zapłaty:  PLN
  • Całkowita spłata po:  ratach
Szczegóły pożyczki i przykład reprezentatywny +

Sprytne porady VIPPO

vlad-gedroics-4ws_xLKQMWI-unsplash

Jak dbać o linię – poradnik dla zapracowanych

14 / 02 / 2020

Ani się obejrzałeś/aś, a skończył się styczeń. Nowe otwarcie i towarzyszące mu postanowienia o rzucaniu palenia, zrzuceniu wagi czy większej aktywności fizycznej to już raczej pieśń przeszłości. Niemniej, każdy moment...

Czytaj dalej
milan-popovic-BmyXTxyDL-I-unsplash

Nie taki remont drogi, jak go malują!

23 / 01 / 2020

Remont… na samą myśl o nim wielu z nas cierpnie skóra. Czasochłonny, kosztowny, wymagający cierpliwości do fachowca czy ekipy, potrafi wyprowadzić z równowagi nawet najspokojniejszą osobę. Ale tak być nie...

Czytaj dalej
Scoring

Scoring to podstawa, czyli jak budować dobrą historię kredytową

29 / 10 / 2019

Większość z nas w którymś momencie życia będzie musiała wziąć kredyt lub pożyczkę gotówkową. Gdy moment ten nastąpi, gotowość banku lub innej instytucji finansowej do pożyczenia nam pieniędzy będzie zależała...

Czytaj dalej

Pożyczka na dowolny cel. Decyzja od ręki. Pieniądze na koncie w ciągu 24h.