W jakich sytuacjach warto spłacić pożyczkę przed czasem?

post-img

Podstawowe pytanie czy warto spłacić pożyczkę przed czasem?

Czy decyzja o wcześniejszej spłacie pożyczki jest dla nas jako klientów opłacalna?
W każdym przypadku tak!

Czy ktoś nam może uniemożliwiać lub utrudniać wcześniejszą spłatę pożyczki?

Nie mam takiej możliwości, żeby ktoś robił nam „pod górkę” w tym temacie. Takie uprawnienia dla nas, czyli pożyczkobiorców wynika wprost z obowiązujących przepisów.

Jeśli zatem szczęśliwie staliśmy się nagle posiadaczami większej gotówki, która umożliwi nam wcześniejsze rozstanie z naszym zobowiązaniem o charakterze kredytowym, czyli pożyczką to oczywiście warto to zrobić. W każdej sytuacji zyskamy na takiej operacji – zapłacimy bowiem mniej należnych naszemu pożyczkodawcy odsetek a także w przypadku innych opłat powiązanych z długością okresu spłaty typu opłata administracyjna lub ubezpieczenie – nie będziemy musieli ponosić żadnych dodatkowych kosztów.

A co jeśli nie mamy pełnej kwoty na spłatę całości?

Każda wcześniejsza, nawet częściowa spłata spowoduje, że zapłacimy mniej odsetek za nasza pożyczkę. Innymi słowy będzie to dla nas zawsze korzystne rozwiązanie z którego warto skorzystać. Najczęściej w umowie kredytowej mamy wskazany rachunek, na który należy dokonywać spłat – warto jednak skontaktować się z naszym pożyczkodawcą i upewnić jaki sposób spłaty będzie w naszej konkretnej sytuacji najodpowiedniejszy.