Utracony portfel: co robić?

Portfel

No i stało się najgorsze. Twój portfel ze wszystkimi ważnymi dokumentami – dowodem osobistym, prawem jazdy, dowodem rejestracyjnym samochodu – i kartami zniknął. Co zrobić? Komu zgłosić utratę dokumentów? Jak uchronić się przed potencjalnymi konsekwencjami? Czytaj dalej, a wszystkiego się dowiesz. 

Zgubiony czy skradziony portfel to spory kłopot. Nie dość, że odtwarzanie wszystkich dokumentów trochę potrwa, to jeszcze może narazić na wymierne finansowe straty: skradziony dowód może posłużyć do wzięcia pożyczki, zakupów na raty a nawet jakiegoś dużego przekrętu. Z kolei niezablokowane karty to darmowe (dla złodzieja, dla Ciebie – nie) zakupy w internecie. Jak się zatem zachować, w przypadku utraty portfela? Oto kilka porad, dzięki którym będziesz wiedzieć, co robić.

Dowód osobisty

Twój dowód osobisty w rękach inne osoby to potencjalne kłopoty. Przy odrobinie starania nieuczciwa osoba może wykorzystać Twoje dane do wzięcia pożyczki, zakupienia usług (np. telefonicznych) czy innych czynności, które zostaną zapisane na Twoje konto. Dlatego w przypadku utraty dowodu osobistego zarówno w związku z kradzieżą, jak i zagubieniem, należy jak najszybciej zastrzec dokument.

Pierwszym krokiem powinno być poinformowanie odpowiednich organów. Możesz to zrobić osobiście w dowolnym urzędzie gminy – to spore ułatwienie, bo jeśli akurat przebywasz na wakacjach z dala od miejsca zamieszkania nie musisz fatygować się do swojego urzędu. Jeśli masz założony tzw. profil zaufany, możesz dokonać zgłoszenia online przez stronę przez stronę ePUAP. W przypadku pobytu za granicą utratę dowodu osobistego należy zgłosić w najbliższym konsulacie osobiście lub listownie. Gdy dokument został utracony w wyniku kradzieży, poinformuj też policję.

Następnie jak najszybciej zastrzeż dokument w bazie prowadzonej przez Związek Banków Polskich. Banki zrzeszone w tej organizacji zazwyczaj umożliwiają umieszczenie dowodu w Centralnej Bazie Danych – DOKUMENTY ZASTRZEŻONE ze skutkiem natychmiastowym, a informacja jest przesyłana nie tylko do wszystkich banków członków, ale też do operatorów telekomunikacyjnych i innych firm. Możesz też skorzystać z narzędzi takich jak Bezpieczny Pesel czy zastrzeżenie dokumentu w Biurze Informacji Kredytowej.

Karty kredytowe i debetowe

W przypadku kart kredytowych czy debetowych decydująca jest szybkość. Im wcześniej zastrzeżesz swoje karty w instytucji wydającej (w banku czy u operatora kartowego), tym mniejsze szanse na to, że ktoś skorzysta z Twoich pieniędzy. Jeśli nie masz pewności, że karty są stracone na zawsze (np. mogłeś/aś gdzieś je zostawić), możesz włączyć tzw. blokadę czasową, ale to od Twojego banku zależy czy udostępnia taką możliwość. Najlepiej sprawdzić to w bankowości internetowej, zadzwonić lub udać się do oddziału.

Jeśli złodziej będzie szybszy, możesz spróbować skorzystać z procedury chargeback. Wtedy zgłoszenie utraty kart jest podstawą do wnioskowania o zwrot środków. Chargeback zadziała, gdy transakcja została wykonana bez Twojej wiedzy (karta została skradziona) lub jeśli nie otrzymałeś/aś zamówionego towaru (bo otrzymał go złodziej).

Ale można też zapobiegać potencjalnie niebezpiecznym sytuacjom. Jak? Przede wszystkim warto ustawić sobie dziennie limity na kartach. W ten sposób ograniczysz potencjalne straty. Zazwyczaj banki umożliwiają zastosowanie limitów zarówno do transakcji online, jak i offline (sklepy stacjonarne, wypłaty gotówki).

Jeśli utracisz portfel wraz z całą gotówką, nie popadaj w przygnębienie. Większości z nas przydarzyła się taka historia. Pamiętaj, że w razie braku środków finansowych, zawsze możesz zaciągnąć pożyczkę ratalną. To bardzo wygodna forma finansowania, która pozwala rozłożyć w czasie spłatę zobowiązania. W Vippo udzielamy pożyczek ratalnych nawet do 10 000 złotych bez skomplikowanych formalności i bez poręczycieli.

 

Twoja pożyczka
Kwota pożyczki
Okres pożyczki
  • Rata miesięczna:  PLN
  • RRSO: %
  • Do zapłaty:  PLN
  • Całkowita spłata po:  ratach
Szczegóły pożyczki i przykład reprezentatywny +

Sprytne porady VIPPO

vlad-gedroics-4ws_xLKQMWI-unsplash

Jak dbać o linię – poradnik dla zapracowanych

14 / 02 / 2020

Ani się obejrzałeś/aś, a skończył się styczeń. Nowe otwarcie i towarzyszące mu postanowienia o rzucaniu palenia, zrzuceniu wagi czy większej aktywności fizycznej to już raczej pieśń przeszłości. Niemniej, każdy moment...

Czytaj dalej
milan-popovic-BmyXTxyDL-I-unsplash

Nie taki remont drogi, jak go malują!

23 / 01 / 2020

Remont… na samą myśl o nim wielu z nas cierpnie skóra. Czasochłonny, kosztowny, wymagający cierpliwości do fachowca czy ekipy, potrafi wyprowadzić z równowagi nawet najspokojniejszą osobę. Ale tak być nie...

Czytaj dalej
Scoring

Scoring to podstawa, czyli jak budować dobrą historię kredytową

29 / 10 / 2019

Większość z nas w którymś momencie życia będzie musiała wziąć kredyt lub pożyczkę gotówkową. Gdy moment ten nastąpi, gotowość banku lub innej instytucji finansowej do pożyczenia nam pieniędzy będzie zależała...

Czytaj dalej

Pożyczka na dowolny cel. Decyzja od ręki. Pieniądze na koncie w ciągu 24h.