Spłata pożyczki przed terminem

pln_poduszka

Wiele osób decydując się na zaciągnięcie pożyczki online wie, że będzie w stanie spłacić ją wcześniej. Zazwyczaj jednak ludzie boją się wysokiej raty, więc rozkładają spłatę na możliwie długi okres, by miesięczne zobowiązanie obciążające domowy budżet było jak najniższe.

Wcześniejsza spłata – czy to coś kosztuje?

Nie, wcześniejsza spłata jest darmowa. Wystarczy w uzgodnionej formie przekazać środki na rachunek bankowy naszego pożyczkodawcy. Proste, prawda? Rozliczenie pożyczki następuje szybko, więc błyskawicznie przestaniemy być posiadaczami zobowiązania.

Częściowa spłata – czy warto?

Jeśli brakuje nam środków na całkowitą przedterminową spłatę nie ma się co tym faktem przejmować. Lepsza nawet częściowa spłata niż żadna. Dlaczego? Bo wyjdzie nas to sumarycznie taniej – mniej zapłacimy odsetek a także różnego rodzaju opłat, które są uzależnione od okresu spłaty (jak np. opłata administracyjna lub u wybranych pożyczkodawców ubezpieczenie).

Czy wcześniejsza spłata zobowiązania uniemożliwia nam zaciągnięcie kolejnego?

Nie, wręcz przeciwnie. Dla pożyczkodawcy fakt, że terminowo uregulowaliśmy wcześniejsze zobowiązanie ma olbrzymie znaczenie. Działa to oczywiście z korzyścią dla nas – jesteśmy dzięki temu bardziej wiarygodni przy ubieganiu się o kolejną pożyczkę.

Czy ktoś może nam uniemożliwić wcześniejszą spłatę pożyczki?

Nie, takie uprawnienie wynika z obecnie obowiązujących przepisów w Polsce, a konkretniej z Ustawy o kredycie konsumenckim, w którym to sformułowane jest wprost, że mamy prawo do darmowej wcześniejszej spłaty zaciągniętego przez nas zobowiązania.

Czy może się zdarzyć sytuacja, w której spłata pożyczki będzie anulowana?

Nie, nie ma takiej możliwości. Każda wpłata tytułem całkowitej spłaty w uzgodnionej formie jest skuteczna, czyli powoduje zmniejszenie lub zamknięcie naszego zobowiązania kredytowego u pożyczkodawcy.

Twoja pożyczka
Kwota pożyczki
Okres pożyczki
  • Rata miesięczna:  PLN
  • RRSO: %
  • Do zapłaty:  PLN
  • Całkowita spłata po:  ratach
Szczegóły pożyczki i przykład reprezentatywny +

Sprytne porady VIPPO

vlad-gedroics-4ws_xLKQMWI-unsplash

Jak dbać o linię – poradnik dla zapracowanych

14 / 02 / 2020

Ani się obejrzałeś/aś, a skończył się styczeń. Nowe otwarcie i towarzyszące mu postanowienia o rzucaniu palenia, zrzuceniu wagi czy większej aktywności fizycznej to już raczej pieśń przeszłości. Niemniej, każdy moment...

Czytaj dalej
milan-popovic-BmyXTxyDL-I-unsplash

Nie taki remont drogi, jak go malują!

23 / 01 / 2020

Remont… na samą myśl o nim wielu z nas cierpnie skóra. Czasochłonny, kosztowny, wymagający cierpliwości do fachowca czy ekipy, potrafi wyprowadzić z równowagi nawet najspokojniejszą osobę. Ale tak być nie...

Czytaj dalej
Scoring

Scoring to podstawa, czyli jak budować dobrą historię kredytową

29 / 10 / 2019

Większość z nas w którymś momencie życia będzie musiała wziąć kredyt lub pożyczkę gotówkową. Gdy moment ten nastąpi, gotowość banku lub innej instytucji finansowej do pożyczenia nam pieniędzy będzie zależała...

Czytaj dalej

Pożyczka na dowolny cel. Decyzja od ręki. Pieniądze na koncie w ciągu 24h.