Spłata pożyczki przed terminem

post-img

Wiele osób decydując się na zaciągnięcie pożyczki online wie, że będzie w stanie spłacić ją wcześniej. Zazwyczaj jednak ludzie boją się wysokiej raty, więc rozkładają spłatę na możliwie długi okres, by miesięczne zobowiązanie obciążające domowy budżet było jak najniższe.

Wcześniejsza spłata – czy to coś kosztuje?

Nie, wcześniejsza spłata jest darmowa. Wystarczy w uzgodnionej formie przekazać środki na rachunek bankowy naszego pożyczkodawcy. Proste, prawda? Rozliczenie pożyczki następuje szybko, więc błyskawicznie przestaniemy być posiadaczami zobowiązania.

Częściowa spłata – czy warto?

Jeśli brakuje nam środków na całkowitą przedterminową spłatę nie ma się co tym faktem przejmować. Lepsza nawet częściowa spłata niż żadna. Dlaczego? Bo wyjdzie nas to sumarycznie taniej – mniej zapłacimy odsetek a także różnego rodzaju opłat, które są uzależnione od okresu spłaty (jak np. opłata administracyjna lub u wybranych pożyczkodawców ubezpieczenie).

Czy wcześniejsza spłata zobowiązania uniemożliwia nam zaciągnięcie kolejnego?

Nie, wręcz przeciwnie. Dla pożyczkodawcy fakt, że terminowo uregulowaliśmy wcześniejsze zobowiązanie ma olbrzymie znaczenie. Działa to oczywiście z korzyścią dla nas – jesteśmy dzięki temu bardziej wiarygodni przy ubieganiu się o kolejną pożyczkę.

Czy ktoś może nam uniemożliwić wcześniejszą spłatę pożyczki?

Nie, takie uprawnienie wynika z obecnie obowiązujących przepisów w Polsce, a konkretniej z Ustawy o kredycie konsumenckim, w którym to sformułowane jest wprost, że mamy prawo do darmowej wcześniejszej spłaty zaciągniętego przez nas zobowiązania.

Czy może się zdarzyć sytuacja, w której spłata pożyczki będzie anulowana?

Nie, nie ma takiej możliwości. Każda wpłata tytułem całkowitej spłaty w uzgodnionej formie jest skuteczna, czyli powoduje zmniejszenie lub zamknięcie naszego zobowiązania kredytowego u pożyczkodawcy.