RRSO a sprawa polska - czemu to aż tak istotne?

post-img

Termin RRSO łączy w sobie z definicji wszystkie koszty pożyczki/kredytu, do których zaliczamy:

1. Odsetki wynikające z określonego w umowie oprocentowania nominalnego (zazwyczaj ok. 10% w skali roku)
2. Wartość prowizji za udzielenie nam finansowania (generalnie kilka-kilkanaście procent kwoty pożyczanej)
3. Dodatkowe opłaty bankowe związane z udzieleniem i obsługą (np. opłata za prowadzenie rachunku kredytowgo)
4. Ewentualny koszt składki wynikający z ubezpieczenia pożyczkobiorcy

Obliczenie RRSO

Wyliczenie tej wartości samemu może nastręczać pewnych trudności – za całą pewnością nie jest to prosta sprawa...
Wzór zawarty jest chociażby w Ustawie o kredycie konsumenckim i składa się z ciągu różnego rodzaju działań na symbolach matematycznych, pod które podstawia się odpowiednie wartości z umowy kredytowej. Generalnie jest to stosunkowo skomplikowany temat.

Całe szczęście, że nie musimy sami zajmować się jego wyliczeniem.
Każdy pożyczkodawca (firma pożyczkowa lub bank) ma wynikający z prawa obowiązek udzielania informacji w zakresie wysokości RRSO dla każdej pożyczki lub kredytu w wysokości do 255 550 złotych. Co ważne jednolity wzór na RRSO jest powszechny i respektowany na całym terytorium Unii Europejskiej.

Dlaczego tak ważne jest to RRSO i skąd wynika jego prezentacja w każdej reklamie pożyczki?
RRSO służy do tego, aby w przystępny i szybki sposób móc porównać różne pożyczki między sobą.

W listopadzie 2017 roku weszły w życie przepisy, które nakazują, aby w każdej reklamie, w której promowany jest jakikolwiek produkt kredytowy podawana była wysokość RRSO. O ile samemu RRSO policzyć jest dość ciężko, o tyle gotowy kalkulator można samemu zlokalizować na www.zanim-podpiszesz.pl
Wystarczy w nim podać podstawowe informacje o pożyczce, czyli kwotę, ilość rat, wysokość oprocentowania i prowizji a wartość wyliczy się automatycznie.

Wartość RRSO jest niższa w dłuższej perspektywie czasu, czyli nawet wysoka prowizja rozłożona w okresie spłaty będzie stanowiła mniej w RRSO niż przy krótkoterminowym zobowiązaniu.

Co ważne, ażeby skutecznie móc porównać różne RRSO należy mieć te same kwoty pożyczki i te same okresy spłaty – w przeciwnym razie będziemy porównywali jabłka do gruszek, czyli coś zupełnie nieporównywalnego.
Generalnie RRSO podaje nam koszt pożyczki w ujęciu rocznym, uwzględnia wszystkie możliwe elementy kosztów jakie będziemy ponosić.
Nie musimy się w żaden sposób prosi, ażeby pożyczkodawca podał nam wysokość RRSO – jest to nasze prawo – jego zaniechanie może mieć przykre konsekwencje.