Różnice pomiędzy kosztem i kwotą pożyczki a całkowitą kwotą do zapłaty

Obalamy powszechne mity

Występująca w każdej umowie pożyczki kwota pożyczki nie jest tym samym co całkowity koszt, a zarazem całkowity koszt nie jest całkowitą kwotą do zapłaty. Wydaje się to dość proste i oczywiste, ale jednak nie jest. Czym więc są te kwoty?

Koszt pożyczki jest to łączna wartość prowizji, odsetek oraz ewentualnych innych opłat związanych z udzieleniem i obsługą pożyczki (jak np. ubezpieczenie). Z kolei całkowita kwota do zapłaty są to wszystkie koszty pożyczki wymienione powyżej wraz z udostępnioną kwotą spłacane następnie w ratach.

Odpowiednie definicje na powyższe napisane dość profesjonalnym językiem znajdują swoje odzwierciedlenie w postanowieniach Ustawy o kredycie konsumenckim.

Przykładowo zaciągając umowę pożyczki w kwocie 10 000 zł, prowizja wynosi 2000 zł zaś odsetki i wszelkie inne koszty wynoszą 2000 zł.

Kwota pożyczki jest łączną wartością, którą pożyczamy. W rozbieranym na czynniki pierwsze powyższym przykładzie jest to właśnie 10 000 zł, czyli wartość umowy. Czym innym jest kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów), która wynosi 8 000 zł (pomniejszone o prowizję). Tą kwotę otrzymamy do swobodnej dyspozycji., czyli „na rękę”.

Całkowity koszt pożyczki jest sumą kosztów, to jest głównie odsetek oraz prowizji. W naszym przypadku wyniesie on 4000 zł (2000 zł + 2000 zł).

Całkowita kwota do zapłaty jest sumą, którą łącznie jako wynik dodawania wszystkich rat przyjdzie nam zwrócić swojemu pożyczkodawcy. Wylicza się ją jako kwotę pożyczki powiększoną o koszty, czyli w naszym hipotetycznym przykładzie 12 000 zł.

Generalnie kwotą pożyczki jest wartość umowy jaką zawieramy z naszym pożyczkodawcą, kwota pożyczki bez kredytowanych kosztów jest tą wartością jaką otrzymamy „na rękę” po potrąceniu wszelkich opłat i prowizji, zaś całkowity koszt stanowi suma wszystkich opłat, odsetek i prowizji, zaś całkowitą kwotą do zapłaty przez konsumenta jest suma wszystkich rat.

Twoja pożyczka
Kwota pożyczki
Okres pożyczki
  • Rata miesięczna:  PLN
  • RRSO: %
  • Do zapłaty:  PLN
  • Całkowita spłata po:  ratach
Szczegóły pożyczki i przykład reprezentatywny +

Sprytne porady VIPPO

Czy warto oszczędzać małe kwoty?

10 / 07 / 2019

Posiadanie gotówki odłożonej na „czarną godzinę” daje poczucie bezpieczeństwa i spokoju.

Czytaj dalej

Jak zadbać o dobry sen?

03 / 07 / 2019

Nasze babcie zwykły mawiać, że „sen to najlepsze lekarstwo”. Czy rzeczywiście? Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, co daje dobry sen i jak można o niego zadbać.

Czytaj dalej

Jak szybko przekazać 1% podatku?

23 / 04 / 2019

Małe kwoty przekazywane fundacjom z naszego podatku dochodowego robią naprawdę dużo dobra. Taką możliwość dał nam ustawodawca 15 lat temu. Właśnie wtedy, w 2004 r., mieliśmy po raz pierwszy możliwość...

Czytaj dalej

Jesteśmy wiarygodni

Pożyczka na dowolny cel. Decyzja od ręki. Pieniądze na koncie w ciągu 24h.