Różnice pomiędzy kosztem i kwotą pożyczki a całkowitą kwotą do zapłaty

wykres

Obalamy powszechne mity

Występująca w każdej umowie pożyczki kwota pożyczki nie jest tym samym co całkowity koszt, a zarazem całkowity koszt nie jest całkowitą kwotą do zapłaty. Wydaje się to dość proste i oczywiste, ale jednak nie jest. Czym więc są te kwoty?

Koszt pożyczki jest to łączna wartość prowizji, odsetek oraz ewentualnych innych opłat związanych z udzieleniem i obsługą pożyczki (jak np. ubezpieczenie). Z kolei całkowita kwota do zapłaty są to wszystkie koszty pożyczki wymienione powyżej wraz z udostępnioną kwotą spłacane następnie w ratach.

Odpowiednie definicje na powyższe napisane dość profesjonalnym językiem znajdują swoje odzwierciedlenie w postanowieniach Ustawy o kredycie konsumenckim.

Przykładowo zaciągając umowę pożyczki w kwocie 10 000 zł, prowizja wynosi 2000 zł zaś odsetki i wszelkie inne koszty wynoszą 2000 zł.

Kwota pożyczki jest łączną wartością, którą pożyczamy. W rozbieranym na czynniki pierwsze powyższym przykładzie jest to właśnie 10 000 zł, czyli wartość umowy. Czym innym jest kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów), która wynosi 8 000 zł (pomniejszone o prowizję). Tą kwotę otrzymamy do swobodnej dyspozycji., czyli „na rękę”.

Całkowity koszt pożyczki jest sumą kosztów, to jest głównie odsetek oraz prowizji. W naszym przypadku wyniesie on 4000 zł (2000 zł + 2000 zł).

Całkowita kwota do zapłaty jest sumą, którą łącznie jako wynik dodawania wszystkich rat przyjdzie nam zwrócić swojemu pożyczkodawcy. Wylicza się ją jako kwotę pożyczki powiększoną o koszty, czyli w naszym hipotetycznym przykładzie 12 000 zł.

Generalnie kwotą pożyczki jest wartość umowy jaką zawieramy z naszym pożyczkodawcą, kwota pożyczki bez kredytowanych kosztów jest tą wartością jaką otrzymamy „na rękę” po potrąceniu wszelkich opłat i prowizji, zaś całkowity koszt stanowi suma wszystkich opłat, odsetek i prowizji, zaś całkowitą kwotą do zapłaty przez konsumenta jest suma wszystkich rat.

Twoja pożyczka
Kwota pożyczki
Okres pożyczki
  • Rata miesięczna:  PLN
  • RRSO: %
  • Do zapłaty:  PLN
  • Całkowita spłata po:  ratach
Szczegóły pożyczki i przykład reprezentatywny +

Sprytne porady VIPPO

campaign-creators-pypeCEaJeZY-unsplash

Scoring to podstawa, czyli jak budować dobrą historię kredytową

29 / 10 / 2019

Większość z nas w którymś momencie życia będzie musiała wziąć kredyt lub pożyczkę gotówkową. Gdy moment ten nastąpi, gotowość banku lub innej instytucji finansowej do pożyczenia nam pieniędzy będzie zależała...

Czytaj dalej
why-kei-8e2gal_GIE8-unsplash

5 podpowiedzi, dzięki którym będziesz lepszym kierowcą

25 / 09 / 2019

Jazda samochodem to jedna z tych umiejętności, które doskonalimy całe życie. Dlatego niezależnie od stażu za kółkiem warto od czasu do czasu dowiedzieć się czegoś nowego.

Czytaj dalej
jannis-brandt-mmsQUgMLqUo-unsplash

Czym karmić mózg, czyli 5 smakowitych produktów, które poprawią Twoją sprawność umysłową

28 / 08 / 2019

Z organizmem jest trochę tak, jak z samochodem: kiedy o niego dbamy i dostarczamy odpowiedniego paliwa, odwdzięcza się wysoką kulturą pracą i dużym bezproblemowym przebiegiem. Analogicznie u ludzi – dobrostan...

Czytaj dalej

Jesteśmy wiarygodni

Pożyczka na dowolny cel. Decyzja od ręki. Pieniądze na koncie w ciągu 24h.