Różnice pomiędzy kosztem i kwotą pożyczki a całkowitą kwotą do zapłaty

wykres

Obalamy powszechne mity

Występująca w każdej umowie pożyczki kwota pożyczki nie jest tym samym co całkowity koszt, a zarazem całkowity koszt nie jest całkowitą kwotą do zapłaty. Wydaje się to dość proste i oczywiste, ale jednak nie jest. Czym więc są te kwoty?

Koszt pożyczki jest to łączna wartość prowizji, odsetek oraz ewentualnych innych opłat związanych z udzieleniem i obsługą pożyczki (jak np. ubezpieczenie). Z kolei całkowita kwota do zapłaty są to wszystkie koszty pożyczki wymienione powyżej wraz z udostępnioną kwotą spłacane następnie w ratach.

Odpowiednie definicje na powyższe napisane dość profesjonalnym językiem znajdują swoje odzwierciedlenie w postanowieniach Ustawy o kredycie konsumenckim.

Przykładowo zaciągając umowę pożyczki w kwocie 10 000 zł, prowizja wynosi 2000 zł zaś odsetki i wszelkie inne koszty wynoszą 2000 zł.

Kwota pożyczki jest łączną wartością, którą pożyczamy. W rozbieranym na czynniki pierwsze powyższym przykładzie jest to właśnie 10 000 zł, czyli wartość umowy. Czym innym jest kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów), która wynosi 8 000 zł (pomniejszone o prowizję). Tą kwotę otrzymamy do swobodnej dyspozycji., czyli „na rękę”.

Całkowity koszt pożyczki jest sumą kosztów, to jest głównie odsetek oraz prowizji. W naszym przypadku wyniesie on 4000 zł (2000 zł + 2000 zł).

Całkowita kwota do zapłaty jest sumą, którą łącznie jako wynik dodawania wszystkich rat przyjdzie nam zwrócić swojemu pożyczkodawcy. Wylicza się ją jako kwotę pożyczki powiększoną o koszty, czyli w naszym hipotetycznym przykładzie 12 000 zł.

Generalnie kwotą pożyczki jest wartość umowy jaką zawieramy z naszym pożyczkodawcą, kwota pożyczki bez kredytowanych kosztów jest tą wartością jaką otrzymamy „na rękę” po potrąceniu wszelkich opłat i prowizji, zaś całkowity koszt stanowi suma wszystkich opłat, odsetek i prowizji, zaś całkowitą kwotą do zapłaty przez konsumenta jest suma wszystkich rat.

Twoja pożyczka
Kwota pożyczki
Okres pożyczki
  • Rata miesięczna:  PLN
  • RRSO: %
  • Do zapłaty:  PLN
  • Całkowita spłata po:  ratach
Szczegóły pożyczki i przykład reprezentatywny +

Sprytne porady VIPPO

vlad-gedroics-4ws_xLKQMWI-unsplash

Jak dbać o linię – poradnik dla zapracowanych

14 / 02 / 2020

Ani się obejrzałeś/aś, a skończył się styczeń. Nowe otwarcie i towarzyszące mu postanowienia o rzucaniu palenia, zrzuceniu wagi czy większej aktywności fizycznej to już raczej pieśń przeszłości. Niemniej, każdy moment...

Czytaj dalej
milan-popovic-BmyXTxyDL-I-unsplash

Nie taki remont drogi, jak go malują!

23 / 01 / 2020

Remont… na samą myśl o nim wielu z nas cierpnie skóra. Czasochłonny, kosztowny, wymagający cierpliwości do fachowca czy ekipy, potrafi wyprowadzić z równowagi nawet najspokojniejszą osobę. Ale tak być nie...

Czytaj dalej
Scoring

Scoring to podstawa, czyli jak budować dobrą historię kredytową

29 / 10 / 2019

Większość z nas w którymś momencie życia będzie musiała wziąć kredyt lub pożyczkę gotówkową. Gdy moment ten nastąpi, gotowość banku lub innej instytucji finansowej do pożyczenia nam pieniędzy będzie zależała...

Czytaj dalej

Pożyczka na dowolny cel. Decyzja od ręki. Pieniądze na koncie w ciągu 24h.