Raty 0% - hit czy mit?

post-img

Jeśli nie mam kasy to… zakupy i tak mogę zrobić!

Zakupy z wykorzystaniem pożyczek ratalnych miały już w Polsce swoje 5 minut, ale jak powszechnie wiadomo diabeł tkwi w szczegółach… Z programu kredytowego pod nazwą raty 0% można skorzystać pod warunkiem wytrwałości w odmowach na przedstawiane kolejno propozycje w punkcie sprzedaży. Dzieje się tak ponieważ możliwość skorzystania z nieoprocentowanych rat bez konieczności ponoszenia żadnych innych kosztów, w tym zero prowizji i opłat wstępnych jest możliwa gdy nie zdecydujemy się na żaden dodatkowy produkt ubezpieczeniowy – wówczas faktycznie RRSO wyniesie 0%.

Ograniczona dostępność rat 0% + uważaj na ubezpieczenia…

Nieoprocentowane raty przy braku prowizji i dobrowolności ewentualnego zakupu innych produktów powoduje, że rzeczywista roczna stopa oprocentowania wynosi reklamowane 0%! Jednak sprzedawca i pożyczkodawca nie zarobią na takiej pożyczce specjalnie wiele (wystąpi tylko nieinteresujące konsumenta rozliczenie pomiędzy sklepem a bankiem) – dlatego też kuszeni będziemy tzw. „dosprzedażą” produktu ubezpieczeniowego takiego jak np.:

Ubezpieczenie na wypadek zdarzeń utrudniających lub uniemożliwiających spłatę rat – od utraty pracy, na życie,
Ubezpieczenie na wypadek awarii sprzętu po upływie okresu gwarancyjnego,
Ubezpieczenie od kradzieży itp.

Należy również pamiętać o tym, że z rat 0% można skorzystać w ograniczonym zakresie – najczęściej nie więcej niż 10 nieoprocentowanych rat, chociaż trzeba też wskazać, że sporadycznie zdarzają się oferty nawet na 40-50 rat bez kosztów! Na mniejszą liczbę rat pozwolić sobie mogą wyłącznie osoby posiadające stosunkowo wysoką zdolność kredytową.

Kolejne propozycje pożyczkowe pojawią się natychmiast!

Zakupy ratalne w uproszczonej formule pojawiają się najczęściej w kwocie nieprzekraczającej 4 000 zł. Wynika to z faktu, że w takim przypadku nie jest wymagane zaświadczenie o zatrudnieniu i wysokości uzyskiwanych dochodów od pracodawcy – wystarczy oświadczenie Klienta ile zarabia i jakie jest ich źródło. Coś jednak za coś – w przypadku skorzystania z propozycji rat 0% należy spodziewać się ze 100% pewnością tego, że zostaniemy zasypani kolejnymi propozycjami produktów kredytowych opiewających już na większe kwotami wraz z harmonogramem spłat naszej preferencyjnej pożyczki – te jednak będą już kosztowały nas standardowo...