Jakie mamy prawa w relacjach z pożyczkodawcą?

idea

Chcesz skorzystać z propozycji pożyczki lub kredytu online? Zanim zdecydujesz się na zaciągniecie jednego z nich warto poznać swoje prawa wynikające wprost z ustawy o kredycie konsumenckim.

Co leży w gestii pożyczkodawcy?

1. Firma pożyczkowa lub bank mają obowiązek poinformować nas o wszystkich szczegółach oferty kredytowej. I to już na etapie przedwstępnym, czyli reklamy. Jeżeli w takiej reklamie kredytu konsumenckiego zawarto jakiekolwiek informacje dotyczące warunków jego otrzymania, czyli przykładowo wysokość prowizji, oprocentowania lub raty wówczas bezwzględnie musimy zostać poinformowani o:

· stopie oprocentowania pożyczki,
· wysokości prowizji za udzielenie pożyczki oraz wszelkich innych opłat,
· całkowitej kwocie pożyczki,
· całkowitej kwocie do zapłaty,
· Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowania (RRSO).

Powyższe informacje w zakresie kosztów pożyczki muszą być przedstawione w sposób czytelny i maksymalnie wyraźnie – zrozumiały dla przeciętnego odbiorcy, niewyedukowanego finansowo tak, ażeby nie było konieczne poszukiwanie ich napisanych małym druczkiem albo w sposób skomplikowany.

Jeśli nie otrzymamy powyższych informacji wówczas można a wręcz trzeba zgłosić takie braki do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który wystąpi z oficjalnym zgłoszeniem i karą, która spowoduje, że nieuczciwemu albo niedouczonemu pożyczkodawcy, że prawa należy przestrzegać.

2. Pożyczkodawca musi dostarczyć wypełniony formularz informacyjny.

Obowiązkowe jest również poinformowanie konsumenta o wszelkich regulacjach – powinny zostać one ujęte w formularzu informacyjnym zawierającym projekt umowy.

Celem ustawodawcy było również to, ażeby umożliwić porównanie różnych ofert kredytowych, dlatego muszą one zostać przedstawione przejrzyście – stąd utworzono ujednolicony wzór tego formularza. Zawarte w nim są takie informacje jak:

• długość okresu spłaty,

• wysokość oprocentowania pożyczki,

• całkowita kwota pożyczki,

• RRSO,

• zasady i terminy spłaty pożyczki,

• konsekwencje braku płatności.

3. Firma pożyczkowa lub bank muszą poinformować o planowanej zmianie kosztów pożyczki. Za każdym razem informacja taka musi zostać przekazana na trwałym nośniku, pisemnie lub drogą elektroniczną – w tym również skutecznie należy poinformować pozostałych współpożyczkobiorców lub poręczycieli. Do takiej informacji musi zostać dołączony nowy harmonogram spłaty, który uwzględni nowy okres spłaty i wysokość zmienionej raty.

4. Firma pożyczkowa lub bank mają ponadto ustawowy obowiązek umożliwienie konsumentowi prawa do skorzystania z odstąpienia od umowy i zwrócenia wszystkich kosztów w terminie do 14 dnia od zawarcia umowy. Następnie kwotę pożyczoną musimy oddać w przeciągu 30 dni. Wyjątkiem od reguły braku jakichkolwiek kosztów przy odstąpieniu są odsetki za okres, w którym pożyczkobiorca mógł swobodnie dysponować pożyczonymi środkami. Jest to zatem możliwość wycofania się z nietrafionej decyzji w zakresie pożyczki, jeśli uznamy, że podjęliśmy niepoprawną decyzję.

5. Firma pożyczkowa lub bank muszą też zwrócić pożyczkobiorcy część opłat w przypadku wcześniejszej spłaty – ale tych, które dotyczą okresu, o jaki został skrócony czas obowiązywania umowy – takich jak na przykład ubezpieczenie za niewykorzystany okres ochronny.

W skrócie

• Reklama dźwignią handlu – jeśli nie chcesz żałować swojej decyzji dokładnie zapoznaj się z proponowanymi warunkami. Nie każdy dostanie pożyczkę a tym bardziej nie każdy otrzyma ją na dokładnie takich warunkach jakie zawarte są w reprezentatywnym przykładzie pożyczki, czyli takiej ofercie na jaką skusiło się 2/3 dotychczasowych klientów.

• Mamy przywilej wynikający wprost z litery prawa do szczegółowego poinformowania na każdym z etapów ubiegania się o pożyczkę o warunkach na jakich mamy zawrzeć umowę.

• Mamy aż 14 dni na rewizję podjętej decyzji i skorzystanie z prawa do odstąpienia od umowy kredytowej bez żadnych konsekwencji oraz zwrot pożyczonej kwoty.

Twoja pożyczka
Kwota pożyczki
Okres pożyczki
  • Rata miesięczna:  PLN
  • RRSO: %
  • Do zapłaty:  PLN
  • Całkowita spłata po:  ratach
Szczegóły pożyczki i przykład reprezentatywny +

Sprytne porady VIPPO

vlad-gedroics-4ws_xLKQMWI-unsplash

Jak dbać o linię – poradnik dla zapracowanych

14 / 02 / 2020

Ani się obejrzałeś/aś, a skończył się styczeń. Nowe otwarcie i towarzyszące mu postanowienia o rzucaniu palenia, zrzuceniu wagi czy większej aktywności fizycznej to już raczej pieśń przeszłości. Niemniej, każdy moment...

Czytaj dalej
milan-popovic-BmyXTxyDL-I-unsplash

Nie taki remont drogi, jak go malują!

23 / 01 / 2020

Remont… na samą myśl o nim wielu z nas cierpnie skóra. Czasochłonny, kosztowny, wymagający cierpliwości do fachowca czy ekipy, potrafi wyprowadzić z równowagi nawet najspokojniejszą osobę. Ale tak być nie...

Czytaj dalej
Scoring

Scoring to podstawa, czyli jak budować dobrą historię kredytową

29 / 10 / 2019

Większość z nas w którymś momencie życia będzie musiała wziąć kredyt lub pożyczkę gotówkową. Gdy moment ten nastąpi, gotowość banku lub innej instytucji finansowej do pożyczenia nam pieniędzy będzie zależała...

Czytaj dalej

Pożyczka na dowolny cel. Decyzja od ręki. Pieniądze na koncie w ciągu 24h.