Jaka jest edukacja finansowa w Polsce?

gotowka_nozyczki

Kiedyś o tym nie uczono...
Świadome pożyczanie? Korzystanie z bankowości elektronicznej? Niemal nikt tego nie uczy w szkole... Zaległości w edukacji finansowej Polaków są spore. Dotychczasowe systemy edukacji w naszym kraju nie wskazywały jako swojego priorytetu kwestii edukacji finansowej naszych obywateli. W poprzednim ustroju byłoby to wręcz nie do pomyślenia, że ktoś chce poszerzyć swoją wiedzę w tym zmonopolizowanym rynku finansowym. Państwo jako hegemon nie cierpiało bowiem na nadmiar konkurentów, zaś ruchy obywatelskie skupiały większą uwagę na kwestiach wolności i demokracji. Ciężko bowiem zastanawiać się nad korzyściami z kształcenia finansowego w sytuacji, gdy elementarne zasady współżycia społecznego były zachwiane i w kraju panował szereg ograniczeń.

....poprawia się poziom wiedzy finansowej
Nauki szkolne standardowe to jedno. Niestety mało kto uczy nas faktycznie potrzebnych w życiu rzeczy.. Niestety. Wiedza, którą można zdobyć z edukacji finansowej jest kluczowa w celu określenia korzyści, ale także kosztów i potencjalnych ryzyk wiążących się ze skorzystaniem z danej usługi lub produktu, w tym na przykład pożyczki. Oczywiście można polegać na tym, że określony sprzedawca przekaże w sposób adekwatny i przystępny zakres niezbędnych informacji. Jednak umiejętność rozumienia przekazywanych informacji nie jest czymś, co można było nabyć z samego faktu narodzin w danym miejscu i czasie. Można ją zdobyć poprzez proces nauczania. Z inicjatywą w tym zakresie wystąpił Narodowy Bank Polski, który przeprowadził kampanią dla swoich działań w zakresie edukacji finansowej przybliżając tematykę domowych finansów w sposób umożliwiający jej przyswojenie – m.in. angażując celebrytów do roli aktorów występujących w określonych sytuacjach życia codziennego przeplatając te sceny z finansowymi aspektami naszego życia.

Polskie Państwo może i powinno grać tu pierwsze skrzypce
Nie od dziś wiadomo jak istotna jest nauka. Jednak są różne poziomy wiedzy z zakresu finansów. Im młodsi obywatele tym lepszy poziom wiedzy, gdyż elementy nauki z zakresu ekonomii, przedsiębiorczości itp. są w kanonach nauczania, jednak im starsi obywatele tym niższy poziom świadomości. Większa jest liczba braków, które należałoby uzupełnić, aby móc swobodnie poruszać się w dziedzinie finansów – i to nie tylko specjalistycznych produktów finansowych takich jak produkty inwestycyjne, ale nawet takich podstawowych jak konto lub pożyczka. Nowotworzone w Polsce prawo, szczególnie w zakresie finansów ma mieć odpowiednio  dopasowane wymagania i kryteria poprzez ich realizatorów. W przeciwnym razie grożą za takie zaniechania surowe kary pieniężne uzależnione od obrotów albo wręcz odpowiedzialność karna. Przypadkiem, który spowodował zintensyfikowanie prac w tym zakresie była afery - tzw. piramidy finansowe gdzie obywatele dali się nabrać oszustom i poprzez swój brak wiedzy fachowej powierzyli swoje oszczędności w niewłaściwe ręce, które następnie uległy zdefraudowaniu.
 
Nie oszczędzaj na edukacji!
Zawsze może być lepiej i bezpieczeniej. Nie będziemy mieli do czynienia z patologicznymi sytuacjami w relacjach finansiści-obywatele albo lichwiarskimi zagrywkami, gdy nasze społeczeństwo poprzez odpowiedni poziom edukacji finansowej będzie w stanie samo się przeciwstawiać nieuczciwym praktykom. Od najmłodszych lat powinniśmy być w tym zakresie indoktrynowani już od etapu szkoły – mamy tu niestety nadal zaległości, które należy czym prędzej naprawić. Są ku temu pierwsze sygnały - chociażby programy edukacjne wdrażane w prywatnych firmach czy też nauki przedsiębiorczości w szkołach.
 

Twoja pożyczka
Kwota pożyczki
Okres pożyczki
  • Rata miesięczna:  PLN
  • RRSO: %
  • Do zapłaty:  PLN
  • Całkowita spłata po:  ratach
Szczegóły pożyczki i przykład reprezentatywny +

Sprytne porady VIPPO

why-kei-8e2gal_GIE8-unsplash

5 podpowiedzi, dzięki którym będziesz lepszym kierowcą

25 / 09 / 2019

Jazda samochodem to jedna z tych umiejętności, które doskonalimy całe życie. Dlatego niezależnie od stażu za kółkiem warto od czasu do czasu dowiedzieć się czegoś nowego.

Czytaj dalej
jannis-brandt-mmsQUgMLqUo-unsplash

Czym karmić mózg, czyli 5 smakowitych produktów, które poprawią Twoją sprawność umysłową

28 / 08 / 2019

Z organizmem jest trochę tak, jak z samochodem: kiedy o niego dbamy i dostarczamy odpowiedniego paliwa, odwdzięcza się wysoką kulturą pracą i dużym bezproblemowym przebiegiem. Analogicznie u ludzi – dobrostan...

Czytaj dalej
jametlene-reskp-hGKXqee3Zxw-unsplash

4 łapy i 1 ogon, czyli 5 powodów, dla których warto mieć psa

20 / 08 / 2019

Małe i duże, krótko- i długowłose, ze stojącymi i klapniętymi uszami, stróżujące i do towarzystwa, rasowe i kundelki – psy towarzyszą człowiekowi od tysięcy lat. Ostatnie badania pokazują, że posiadanie...

Czytaj dalej

Jesteśmy wiarygodni

Pożyczka na dowolny cel. Decyzja od ręki. Pieniądze na koncie w ciągu 24h.