Jak zadbać o dobry sen?

Sen

Statystycznie przesypiamy nawet 30 proc. życia. Dużo? Może i tak, ale sen jest na tyle ważny dla naszego organizmu, że jego długotrwały brak prowadzi do naprawdę poważnych zaburzeń. Po 17 godzinach bez snu zachowujemy się tak, jakby w naszej krwi było 0,5 promila alkoholu, po 24 godzinach bez snu – jakby to był 1 promil. Co to oznacza? Spada sprawność naszego umysłu i pogarsza się koncentracja, obniża się też odporność. Po dwóch dniach bez snu mogą się pojawić halucynacje i omamy.

Co nam daje sen?

Sen to czas, w którym organizm odpoczywa. Spowolnieniu ulega większość procesów – obniża się temperatura ciała, spada ciśnienie, mięśnie się rozluźniają, a oddech staje wolniejszy. Nasz organizm nie musi w końcu spełniać naszych „zachcianek” i może zająć się regeneracją i naprawą mikrouszkodzeń.

W fazie głębokiego snu wzrasta produkcja białek, które są odpowiedzialne za walkę z bakteriami i wirusami. Dzięki temu organizm łatwiej radzi sobie z infekcjami, gdy śpimy. Co ciekawe dobry sen przekłada się też na ogólną niższą skłonność do zapadania na różne choroby – im lepiej śpimy, tym mniejsze szanse np. na przeziębienie. Nocny odpoczynek służy też mięśniom i wydolności. W wygodnej dla ciała pozycji mięśnie się nie tylko rozluźniają, ale też regenerują i odbudowują. Od jakości snu zależy też zarządzanie wagą – śpiący organizm lepiej wykorzystuje zmagazynowany tłuszcz.

Z kolei wyspany mózg to koncentracja i kreatywność w ciągu dnia – gdy rano budzisz się wypoczęty/a, masz lepsze nastawienie do życia i czekających Cię wzywań.

Higiena snu, czyli czego nie należy robić, żeby dobrze spać

Poniżej przedstawiamy sześć rodzajów zachowań, które skutecznie zaburzają dobry, jakościowy sen. Wyeliminuj je, a już nigdy nie będziesz cierpieć na bezsenność.

1. Laptop i smartfon do poduszki: lubisz Netflixa do poduszki? Albo ostatni, wieczorny rzut oka na fejsika albo insta? To niedobrze z punktu widzenia higieny snu. Badania pokazują, że światło emitowane przez ekrany naszych urządzeń (laptop, tablet, smartfon) wysyła naszemu mózgowi polecenie „nie czas na sen”. To trochę jak z próbą zasypiania przy włączonym świetle – da się, ale jest trudniej niż w ciemnym pomieszczeniu. Dlaczego? Bo światło oznacza dzień, a dzień oznacza aktywność.

2. Złe myśli: gdy po całym dniu odhaczania kolejnych zadań z domowej i zawodowej listy „to do” zmęczeni kładziemy się do łóżka, jesteśmy bardziej podatni na snucie pesymistycznych scenariuszy. Zamartwianie się przed snem to prosta droga do bezsenności. Dlatego warto nauczyć się, jak sobie radzić z czarnowidztwem. Pomocne są wszelkie ćwiczenia relaksacyjne i medytacyjne, w tym praca z oddechem.

3. Za dużo kawy: lubisz popołudniową lub wieczorną kawkę? Może się okazać, że sen nie przyjdzie szybko. Dodatkowa dawka kofeiny to dodatkowa energia, a efekty „kawowego kopa” mogą się utrzymywać nawet 6 godzin. Wyznacz sobie godzinę graniczną dla picia kawy i staraj się jej nie przekraczać.

4. Gonitwa myśli: chwile tuż przed snem to nie jest dobry czas na pogłębioną analizę czy planowanie czegokolwiek. Tego rodzaju aktywność zmusza mózg do ciężkiej pracy, a tymczasem powinien on szykować się do snu. Jeśli masz małe dzieci dobrze wiesz, że szybkiemu zaśnięciu sprzyjają codzienne rytuały – ciepła kąpiel, czytanie książki, wreszcie sen. Dlatego warto stworzyć sobie swoją własną wieczorną rutynę.

5. Obawa przed bezsennością, czyli samospełniająca się przepowiednia: czasem zdarza się tak, że obawa przed czymś wywołuje efekt, którego się boimy. Jest to tzw. samospełniająca się przepowiednia. Ta zasada sprawdza się również w przypadku bezsenności – jeśli intensywnie, niemal obsesyjnie myślimy o tym, że trudno nam zasnąć, możemy znaleźć się w sytuacji z punktu 2. W takim przypadku warto spróbować zwizualizować sobie sytuację odwrotną, czyli zasypianie.

6. Brak ruchu: aktywność fizyczna dobrze wpływa i na ciało, i na ducha. Wysoki poziom endorfin (czyli substancji, które wydzielają się m.in. podczas uprawiania sportu) sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi i bardziej zrelaksowani. Ruch nie tylko pozwala rozładować napięcia, ale też prowadzi do zdrowego, fizycznego zmęczenia. A wtedy znacznie łatwiej zasnąć.

Czego jeszcze nie należy jeszcze można zrobić, żeby dobrze spać? Na pewno nie należy martwić się o stan swoich finansów. Tym bardziej, że w Vippo można zaciągnąć pożyczkę ratalną nawet do 10 000 złotych bez skomplikowanych formalności i bez poręczycieli.

Twoja pożyczka
Kwota pożyczki
Okres pożyczki
  • Rata miesięczna:  PLN
  • RRSO: %
  • Do zapłaty:  PLN
  • Całkowita spłata po:  ratach
Szczegóły pożyczki i przykład reprezentatywny +

Sprytne porady VIPPO

vlad-gedroics-4ws_xLKQMWI-unsplash

Jak dbać o linię – poradnik dla zapracowanych

14 / 02 / 2020

Ani się obejrzałeś/aś, a skończył się styczeń. Nowe otwarcie i towarzyszące mu postanowienia o rzucaniu palenia, zrzuceniu wagi czy większej aktywności fizycznej to już raczej pieśń przeszłości. Niemniej, każdy moment...

Czytaj dalej
milan-popovic-BmyXTxyDL-I-unsplash

Nie taki remont drogi, jak go malują!

23 / 01 / 2020

Remont… na samą myśl o nim wielu z nas cierpnie skóra. Czasochłonny, kosztowny, wymagający cierpliwości do fachowca czy ekipy, potrafi wyprowadzić z równowagi nawet najspokojniejszą osobę. Ale tak być nie...

Czytaj dalej
Scoring

Scoring to podstawa, czyli jak budować dobrą historię kredytową

29 / 10 / 2019

Większość z nas w którymś momencie życia będzie musiała wziąć kredyt lub pożyczkę gotówkową. Gdy moment ten nastąpi, gotowość banku lub innej instytucji finansowej do pożyczenia nam pieniędzy będzie zależała...

Czytaj dalej

Pożyczka na dowolny cel. Decyzja od ręki. Pieniądze na koncie w ciągu 24h.