Jak szybko przekazać 1% podatku?

1proc

Małe kwoty przekazywane fundacjom z naszego podatku dochodowego robią naprawdę dużo dobra.  Taką możliwość dał nam ustawodawca 15 lat temu. Właśnie wtedy, w 2004 r., mieliśmy po raz pierwszy możliwość przekazania na cel charytatywny części podatku należnego fiskusowi. Bez wątpienia to najprzyjemniejszy obowiązek podatkowy w roku, który zajmuje tylko chwil.

1% ma znaczenie – w zeszłym roku, rozliczając rok podatkowy 2017, przekazaliśmy organizacjom pożytku publicznego ponad 760 mln złotych. To bardzo dużo. Rekordzista – Fundacja Dzieciom „Zdążyć z pomocą” – otrzymała od podatników prawie 166,5 mln złotych, zostawiając daleko w tyle pozostałe organizacje na podium, czyli Avalon – Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym (ponad 37 mln złotych) i Fundację Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko” (ponad 36 mln złotych). Jeśli więc nie rozliczyłeś/aś jeszcze swojego PIT-u, oto krótka instrukcja, jak to zrobić, żeby przekazać komuś swój 1%.

Pierwszy krok: profil zaufany

Jeśli nie masz jeszcze profilu zaufanego, tworzysz go w bankowości internetowej banku (taką usługę świadczą banki PKO BP, ING Bank Śląski, Bank Millennium, Inteligo, Bank Pekao, mBank, Santander Bank Polska, Alior Bank oraz serwis Envelo). Gdy Twój bank nie świadczy takiej usługi, musisz złożyć wniosek na stronie pz.gov.pl, a następnie potwierdzić go w wybranym punkcie, np. oddziale ZUS-u lub w US. Profil zaufany tworzysz raz, a potem możesz go wykorzystywać w wielu sytuacjach urzędowych.

Elektroniczny PIT przygotowany przez Ministerstwo Finansów

Kolejnym krokiem jest zalogowanie się na stronę podatki.gov.pl, gdzie od tego roku możesz szybko i sprawnie rozliczyć swoje zeznanie podatkowe. Wybierasz kafelek PIT, a następnie klikasz w „Twój e-PIT” i logujesz się profilem zaufanym. System pokazuje komunikat „Przekaż 1% podatku dla…”, wpisujesz dane wybranej organizacji i załatwione. Możesz też wskazać cel szczegółowy, np. konkretną osobę, której chcesz pomóc.

PIT wypełniony przez podatnika

Część z nas będzie wolała we własnym zakresie wypełnić zeznanie i wysłać je przez Internet lub pocztą tradycyjną. W takim przypadku po prostu wpisujesz w stosownej rubryce dane wybranej OPP. Jeśli korzystasz ze specjalnego programu komputerowego, może się zdarzyć tak, że organizacja, która go udostępnia, wpisze beneficjenta 1% z automatu. Wtedy konieczne będzie przepisanie całego zeznania do wersji papierowej i wysłanie go pocztą tradycyjną.

Jeśli jednak możliwe będzie swobodne wpisanie numeru KRS fundacji czy stowarzyszenia, któremu chcesz przekazać swoje pieniądze, dobra nasza. Wypełniasz obowiązkowe rubryki i wysyłasz PIT przez Internet.

PIT składany przez jednoosobowe działalności gospodarcze

Osoby, które rozliczają się jako jednoosobowe działalności gospodarcze, są w dobrej sytuacji, gdy korzystają z usług zewnętrznej firmy księgowej. Wtedy wystarczy wskazać, komu chcesz przekazać wsparcie, a księgowy zajmie się przygotowaniem i wysłaniem Twojego PIT-a.

Kto sam wypełnia swój PIT-36, ten będzie musiał przejść drogę podobną do tych podatników, którzy nie korzystają z udogodnień zaproponowanych w tym roku przez Ministerstwo Finansów. Wypełniony za pomocą programu komputerowego formularz PIT można wysłać elektronicznie lub przepisać do wersji papierowej, a następnie przesłać pocztą.

Emeryci i renciści też mogą oddać 1%

Jak to zrobić? Trzeba skorzystać z formularza PIT-OP. Jako emeryt lub rencista musisz wpisać swoje dane: NIP/PESEL, imię i nazwisko, datę urodzenia oraz urząd skarbowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania. Potem postępujesz tak samo, jak w przypadku innych PIT-ów, czyli podajesz dane organizacji, którą wspierasz i cel szczegółowy, jeśli zależy Ci na wsparciu konkretnej osoby. Tak wypełniony formularz wysyłasz pocztą lub elektronicznie (przez stronę podatki.gov.pl lub za pomocą programu komputerowego).

Twoja pożyczka
Kwota pożyczki
Okres pożyczki
  • Rata miesięczna:  PLN
  • RRSO: %
  • Do zapłaty:  PLN
  • Całkowita spłata po:  ratach
Szczegóły pożyczki i przykład reprezentatywny +

Sprytne porady VIPPO

vlad-gedroics-4ws_xLKQMWI-unsplash

Jak dbać o linię – poradnik dla zapracowanych

14 / 02 / 2020

Ani się obejrzałeś/aś, a skończył się styczeń. Nowe otwarcie i towarzyszące mu postanowienia o rzucaniu palenia, zrzuceniu wagi czy większej aktywności fizycznej to już raczej pieśń przeszłości. Niemniej, każdy moment...

Czytaj dalej
milan-popovic-BmyXTxyDL-I-unsplash

Nie taki remont drogi, jak go malują!

23 / 01 / 2020

Remont… na samą myśl o nim wielu z nas cierpnie skóra. Czasochłonny, kosztowny, wymagający cierpliwości do fachowca czy ekipy, potrafi wyprowadzić z równowagi nawet najspokojniejszą osobę. Ale tak być nie...

Czytaj dalej
Scoring

Scoring to podstawa, czyli jak budować dobrą historię kredytową

29 / 10 / 2019

Większość z nas w którymś momencie życia będzie musiała wziąć kredyt lub pożyczkę gotówkową. Gdy moment ten nastąpi, gotowość banku lub innej instytucji finansowej do pożyczenia nam pieniędzy będzie zależała...

Czytaj dalej

Pożyczka na dowolny cel. Decyzja od ręki. Pieniądze na koncie w ciągu 24h.