Jak kupić używany samochód i nie dać się oszukać?

jak_kupic_uzywany_samochod

Gdy auto staje się skarbonką bez dna, a w każdą dłuższą podróż wyruszasz z duszą na ramieniu, to niechybny znak, że czas na zmiany. Jeśli nie stać cię na nowe, zapewne wybierzesz takie z drugiej ręki. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i jak dobrze kupić używany samochód.

W życiu każdego samochodu przychodzi taki czas, kiedy koszt jego utrzymania staje się dla właściciela zbyt wysoki. Częste przeglądy, kosztowne remonty, droga eksploatacja – to wszystko sprawia, że trzeba rozejrzeć się za kolejnym środkiem lokomocji. Wielu z nas nie stać na kupno „nówki-sztuki nieśmiganej”, dlatego wybieramy egzemplarz używany. Nierzadko zaciągamy kredyt lub pożyczkę na samochód, które będziemy spłacać przez kolejne miesiące, a czasem lata. Warto zatem zawczasu przygotować się zakupu, tak aby korzystanie z nowego nabytku nie stało się drogą przez mękę.

Weryfikuj informacje z ogłoszenia

Osoba sprzedająca auto będzie zawsze podkreślała jego zalety, skrzętnie ukrywając wady. Wspomni o dwóch kompletach opon z małym kilometrażem, ale nie napisze, że są to najtańsze „gumy” dostępne na rynku. Zamieści informację o skórzanej tapicerce, ale pominie milczeniem, że skóra jest popękana i powycierana. Określi stan techniczny auta jako bardzo dobry, ale nie przyzna, że wycięto niesprawny filtr DPF, silnik „bierze” olej, zaś sprzęgło jest do wymiany, a nie „miękkie z natury”.

Dlatego zawsze weryfikuj informacje zawarte w ogłoszeniu. Zadzwoń i zapytaj o przebieg, częstotliwość wykonywania przeglądów, dotychczasowe naprawy mechaniczne i blacharskie, czy markę, datę zakupu i przebieg ogumienia – przez telefon będzie ci łatwiej wyczuć, czy sprzedający nie „ściemnia”. W przypadku samochodu o dobrej historii odpowiedź na te pytania nie powinna być dla niego żadnym problemem.

Stan nadwozia

Lakier i stan nadwozia mogą dużo powiedzieć o tym, co działo się z autem. Obejrzyj je dokładnie pod kątem spasowania elementów i różnic w kolorze na karoserii. Twoją czujność powinien wzbudzić zbyt dobry stan powłoki lakierniczej w stosunku do wieku używanego samochodu. Lakier z czasem blaknie i pojawiają się odpryski, więc jeśli 10-letnie auto wygląda, jakby wyjechało z salonu, koniecznie o to zapytaj. Pomocny może okazać się czujnik lakieru, którym warto zbadać pojazd w różnych miejscach, aby określić, czy powłoka jest w miarę jednorodna. Szukaj też źródeł korozji. Gdzie? Wszędzie na elementach metalowych.

Kierownica, gałka zmiany biegów, fotele i tapicerka

Im większy przebieg, tym większe zużycie elementów, z którymi mamy bezpośredni kontakt. Ich stan będzie dla nas podpowiedzią na temat rzeczywistego kilometrażu auta. Jeśli w samochodzie, który ma najechane 150-200 tys. kilometrów widać wyraźne ślady użytkowania, to dobrze. Czerwona lampka powinna nam się zapalić, jeśli elementy te będą jak nowe. Może to oznaczać, że sprzedający chce coś ukryć, dlatego zawsze warto dopytać o powód wymiany.

W samochodach z silnikiem wysokoprężnym (diesle) warto szczególnie przyjrzeć się okładzinie pedału sprzęgła. Mocno zużyta i wyślizgana będzie świadczyć o częstym użyciu, a to z kolei można oznaczać, że auto jeździło głównie w mieście, co nie jest dobre dla napędu tego typu.

Co pod maską słychać?

W używanym samochodzie silnik będzie brudny. Czysty i świeżo umyty powinien dać do myślenia – prawdopodobnie sprzedający chce ukryć wycieki płynów. Warto dopytać o powód mycia silnika.

Koniecznie poszukaj naklejek serwisowych informujących np. o wymianie oleju (i przebiegu auta w tym momencie) czy wymianie rozrządu. Ich brak to zły znak. Wyjmij też bagnet do sprawdzania poziomu oleju przy włączonym silniku – jeśli z silnika będzie wydobywał się dym, może to być znak czekającej kosztownej naprawy.

Na koniec posiedź chwilę w samochodzie i posłuchaj, jak pracuje silnik. Dziwne odgłosy, niemiarowa praca, na przemian rosnące i spadające obroty to kolejne argumenty za tym, żeby poszukać innego egzemplarza.

Wizyta w warsztacie

Jeśli uznasz, że samochód jest naprawdę ciekawy, kolejnym krokiem powinna być wizyta u mechanika. Oceni on stan podwozia, sprawdzi zawieszenie i układ wydechowy. Od dołu łatwiej będzie też zobaczyć potencjalnie wycieki – nawet jeśli od góry silnik wygląda dobrze, od dołu raczej trudno go umyć bez podnośnika czy kanału. Poproś mechanika, aby ocenił stan elementów eksploatacyjnych: poziom i stan płynów, tarcze hamulcowe i klocki, amortyzatory, etc.

Pamiętaj, że to Ty kupujesz auto, a więc Ty masz prawo wybrać warsztat. Uczciwy sprzedający, które nie będzie chciał niczego ukryć, nie powinien mieć z tym problemu.

Używany jak nowy

Cofanie licznika to polska specjalność, dlatego kupując auto nie daj się zwieść magii liczb. Kilometraż może być prawidłowy, ale wcale nie musi. Jak to sprawdzić? Przede wszystkim po numerze VIN – w sieci jest wiele firm oferujących usługę sprawdzenia historii pojazdu. A co w przypadku aut sprowadzanych? Używany samochód powinien mieć książkę serwisową czy dokumenty z przeglądów, o które koniecznie trzeba poprosić sprzedającego. Jeśli sprzedający nie będzie chciał ich udostępnić lub w ogóle nie będzie ich posiadał, zrezygnuj.

I jeszcze jedno: nie bój się wysokich przebiegów. Zadbany diesel, który przejechał 200 tys. km głównie poza miastem będzie o niebo lepszym wyborem niż „cofnięta” o 150 tys. km i zajeżdżona benzyna.

Upewnij się też, że auto nie zaliczyło żadnego poważnego „dzwona”. Przytarty lakier tu i ówdzie, czy szkody parkingowe to rzecz zupełnie normalne, ale używany samochód z dospawanym dachem to już poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa. Jeśli nie czujesz się zbyt pewnie, poproś o pomoc w ocenie fachowca.

Jazda próbna

Jeśli wszystkie poprzednie testy i weryfikacje wypadną dobrze, czas na przejażdżkę. Być może wymarzone auto wcale nie będzie tak cudowne w prowadzeniu, jak się wydawało. To też dobry moment, żeby sprawdzić, czy wszystko działa – wycieraczki, spryskiwacze, światła, elektryczne lusterka i szyby, czujniki cofania, etc. Najlepiej przygotuj sobie listę elementów do sprawdzenia, żeby o niczym nie zapomnieć.

Porządek w papierach

Ostatnim krokiem przed sfinalizowaniem zakupu powinno być sprawdzenie, czy papiery auta są w porządku. Odczytaj numer VIN we wszystkich dokumentach i upewnij się, że zgadza się z numerem wybitym na aucie. Sprawdź, czy sprzedający ma komplet dokumentów – dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, książkę serwisową i aktualne ubezpieczenie OC. Poproś o pokazanie wszystkich faktur za naprawy. Miej pewność, że auto kupujesz od właściciela – poproś go o okazanie dowodu osobistego i najlepiej drugiego dokumentu ze zdjęciem.

Pożyczka na samochód

Używany samochód może być wydatkiem od kilku do kilkunastu tysięcy. Jeśli nie dysponujesz taką gotówką, warto przemyśleć wzięcie pożyczki na samochód. W VIPPO udzielamy pożyczek ratalnych nawet do 10 000 złotych bez skomplikowanych formalności i bez poręczycieli. Sprawdź, jaką pożyczkę na samochód możemy Ci zaoferować na vippo.pl. Wiosna to świetny czas na zmianę auta.

Powodzenia!

Twoja pożyczka
Kwota pożyczki
Okres pożyczki
  • Rata miesięczna:  PLN
  • RRSO: %
  • Do zapłaty:  PLN
  • Całkowita spłata po:  ratach
Szczegóły pożyczki i przykład reprezentatywny +

Sprytne porady VIPPO

vlad-gedroics-4ws_xLKQMWI-unsplash

Jak dbać o linię – poradnik dla zapracowanych

14 / 02 / 2020

Ani się obejrzałeś/aś, a skończył się styczeń. Nowe otwarcie i towarzyszące mu postanowienia o rzucaniu palenia, zrzuceniu wagi czy większej aktywności fizycznej to już raczej pieśń przeszłości. Niemniej, każdy moment...

Czytaj dalej
milan-popovic-BmyXTxyDL-I-unsplash

Nie taki remont drogi, jak go malują!

23 / 01 / 2020

Remont… na samą myśl o nim wielu z nas cierpnie skóra. Czasochłonny, kosztowny, wymagający cierpliwości do fachowca czy ekipy, potrafi wyprowadzić z równowagi nawet najspokojniejszą osobę. Ale tak być nie...

Czytaj dalej
Scoring

Scoring to podstawa, czyli jak budować dobrą historię kredytową

29 / 10 / 2019

Większość z nas w którymś momencie życia będzie musiała wziąć kredyt lub pożyczkę gotówkową. Gdy moment ten nastąpi, gotowość banku lub innej instytucji finansowej do pożyczenia nam pieniędzy będzie zależała...

Czytaj dalej

Pożyczka na dowolny cel. Decyzja od ręki. Pieniądze na koncie w ciągu 24h.