Jak dbać o linię – poradnik dla zapracowanych

vlad-gedroics-4ws_xLKQMWI-unsplash

Ani się obejrzałeś/aś, a skończył się styczeń. Nowe otwarcie i towarzyszące mu postanowienia o rzucaniu palenia, zrzuceniu wagi czy większej aktywności fizycznej to już raczej pieśń przeszłości. Niemniej, każdy moment jest dobry na to, żeby coś zmienić. Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, jak poprawić formę, będąc zapracowanym/ą.

Początek roku ma sobie coś magicznego. Wielu z nas stara się zostawić stare smutki i problemy w kończącym się roku, a nowy rozpocząć z czystą kartą. Rzucamy palenie, rozpoczynamy dietę, zapisujemy się na siłownię, żeby „wreszcie wziąć się za siebie”. Jednak nader często w wirze zajęć, pracy i obowiązków, po kilku tygodniach odpuszczamy, stare nawyki wracają jak bumerang, a jakość życia nie ulega żadnej poprawie.

Tymczasem, żeby coś zmienić, trzeba coś zmienić. Nawet najbardziej słuszne postanowienia nie będą miały wpływu na twoje życie, jeśli nigdy ich nie wdrożysz. A wymówek jest naprawdę sporo. Nie ma sensu czekać na nowe otwarcie, kiedy drobne poprawiające jakość życia zmiany można wprowadzić w każdej chwili.

Pokaż mi zawartość swoich szafek kuchennych, a powiem ci co trzeba wyrzucić

Z jedzeniem jest trochę tak, jak z paliwem do samochodu – im lepsze wybieramy, tym lepsze są osiągi. Zmiany w życiu warto zatem zacząć od szybkiego remanentu w szafkach kuchennych. Chipsy, słodycze, przetworzona żywność, lody, zupy w proszku – to nie jest jakościowe pożywienie, które sprzyjałoby zdrowemu trybowi życia. Pozbądź się ich i zastąp je lekkimi przekąskami – owocami, orzechami, suszonymi owocami.

Zaplanuj czas na aktywność fizyczną

Z badań wynika, że aktywność fizyczna to jedna z najbardziej skutecznych broni w walce z wieloma schorzeniami. Osobom dorosłym Światowa Organizacja Zdrowia zaleca co najmniej 30 minut umiarkowanych ćwiczeń 5 razy w tygodniu. Świetnie sprawdzą się regularne spacery (mogą być z psem), nordic walking, jazda rowerem czy basen.

W napiętym grafiku warto wygospodarować te 30 minut dziennie na ruch. Jeśli do pracy jeździsz komunikacją, możesz wysiąść kilka przystanków wcześniej i zrobić sobie spacer. Możesz też przerzucić się na rowerowe dojazdy do pracy. Jeśli masz naprawdę ograniczony czas, pomyśl nad zestawem ćwiczeń do wykonania w domu. I – co najważniejsze – uwzględnij ćwiczenia w swoim kalendarzu. Dzięki temu trudniej będzie ci odpuścić.

Znajdź partnera do ćwiczeń

Nie od dziś wiadomo, że samemu czasem bardzo trudno zmotywować się do działania. Dlatego dobrze jest umawiać się z kimś na ćwiczenia. Dzięki temu będziecie się nawzajem pozytywnie nakręcać.

Do wspólnych ćwiczeń możesz zachęcić przyjaciela / przyjaciółkę, partnera / partnerkę czy nawet starsze dziecko. Ten czas może przynieść nie tylko oczywistą korzyść dla zdrowia, ale też okazać się bardzo ważny dla pogłębiania relacji z bliskimi ci ludźmi.

Gotuj na kilka dni do przodu

Zazwyczaj każdy z nas ma nieco więcej czasu w weekend. To dobry moment na to, żeby przemyśleć menu na cały tydzień. Nie musisz od razu gotować innego posiłku na każdy dzień, ale możesz zrobić np. 2 rodzaje zup i 1 danie jednogarnkowe. Dzięki temu w ciągu tygodnia nie będziesz tracić czasu na gotowanie, a w pracy zjesz ugotowany przez siebie obiad. Zyskasz też pewność, że danie zostało przygotowane z wykorzystaniem dobrych i znanych ci składników. 

Zdrowe przekąski na wyciągnięcie ręki

No dobrze, ale co z czasem między posiłkami, kiedy przychodzi mały głód? Rozwiązaniem jest przygotowanie zdrowych przekąsek – świeżych i suszonych owoców, warzyw, orzechów czy jogurtu z płatkami. Dobrze mieć je zawsze pod ręką – wtedy nie będą kusić batony, chipsy czy inne „zapełniacze”. Trzymaj je w szufladzie w domu albo w pracy w biurku.

Torba na ćwiczenia w widocznym miejscu

Jeśli chodzisz na siłownię, postaraj się trzymać z torbę z ubraniami sportowymi w widocznym miejscu. Po co? Za każdym razem, kiedy na nią spojrzysz będzie ci przypominać o ćwiczeniach do wykonania, niczym niemy wyrzut sumienia. To naprawdę dobry motywator!

Chcesz wziąć się za siebie, a nie masz pieniędzy na sprzęt, ubrania czy karnet na siłownię? To już nie problem. Możesz zaciągnąć u nas pożyczkę ratalną. To bardzo wygodna forma finansowania, która pozwala rozłożyć w czasie spłatę zobowiązania. W VIPPO.PL udzielamy ratalnych pożyczek online do 6 000 złotych online, bez skomplikowanych formalności i bez poręczycieli.

Twoja pożyczka
Kwota pożyczki
Okres pożyczki
  • Rata miesięczna:  PLN
  • RRSO: %
  • Do zapłaty:  PLN
  • Całkowita spłata po:  ratach
Szczegóły pożyczki i przykład reprezentatywny +

Sprytne porady VIPPO

vlad-gedroics-4ws_xLKQMWI-unsplash

Jak dbać o linię – poradnik dla zapracowanych

14 / 02 / 2020

Ani się obejrzałeś/aś, a skończył się styczeń. Nowe otwarcie i towarzyszące mu postanowienia o rzucaniu palenia, zrzuceniu wagi czy większej aktywności fizycznej to już raczej pieśń przeszłości. Niemniej, każdy moment...

Czytaj dalej
milan-popovic-BmyXTxyDL-I-unsplash

Nie taki remont drogi, jak go malują!

23 / 01 / 2020

Remont… na samą myśl o nim wielu z nas cierpnie skóra. Czasochłonny, kosztowny, wymagający cierpliwości do fachowca czy ekipy, potrafi wyprowadzić z równowagi nawet najspokojniejszą osobę. Ale tak być nie...

Czytaj dalej
Scoring

Scoring to podstawa, czyli jak budować dobrą historię kredytową

29 / 10 / 2019

Większość z nas w którymś momencie życia będzie musiała wziąć kredyt lub pożyczkę gotówkową. Gdy moment ten nastąpi, gotowość banku lub innej instytucji finansowej do pożyczenia nam pieniędzy będzie zależała...

Czytaj dalej

Pożyczka na dowolny cel. Decyzja od ręki. Pieniądze na koncie w ciągu 24h.