Ile może trwać przelanie pieniędzy z banku do banku w Polsce

flow

Szybko przelać pieniądze, czyli jak…

Próbując odczarować pewne mity dotyczące transferowania, czyli przelewania pieniędzy pomiędzy różnymi kontami w naszym kraju warto przypomnieć, że każdego dnia roboczego, czyli z wyłączeniem świąt oraz weekendów, w każdym banku działającym w Polsce odbywają się tzw. sesje wychodzące i przychodzące. Pieniądze przelewane są przez banki w trakcie sesji wychodzących, zaś podczas sesji przychodzących uznawane są pieniądze przekazywane na rachunki z innych banków.

Transfery te odbywają się za pośrednictwem systemu Elixir, które to udostępniane jest przez Krajową Izbę Rozliczeniową, co pozwala na wymianę informacji między bankami o zleconych przez klientów przelewach – zarówno tych wychodzących, jak również przychodzących. Łatwo zatem wysnuć wniosek, że im więcej sesji obsługiwanych jest przez dany bank tym szybciej zlecone przez nas środki trafią do odbiorcy albo zasilą nasze konto. Średnio banki udostępniają swoim klientom od dwóch do trzech takich sesji podczas roboczego dnia pracy.

Od sekundy do trzech dni w weekend?

Naturalnie najszybciej księgowane są środki na rachunkach prowadzonych w tym samym banku – np. pomiędzy kontami w PKO Banku Polskim (PKO BP) oraz Inteligo – tu operacja trwać ułamki sekund – a jak wygląda ta kwestia przy rachunkach w różnych bankach?

Większość z nas czeka z realizacją przelewu do ostatniej chwili. Niestety nie zawsze przelew nadany tego samego dnia dotrze do odbiorcy w tej samej dacie. A zgodnie z większością umów liczy się data uznania wpływu na rachunku odbiorcy a nie data zlecenia przelewu.

W związku z brakiem obsługi w weekendy i w święta przez system Elixir najdłużej przyjdzie nam poczekać na środki wysłane w piątek w drugiej części dnia. Wówczas pieniądze zasilą nasze konto najprawdopodobniej w poniedziałek rano.

Wynika z tego wprost, że jeśli zależy nam na ekspresowym przekazaniu środków niezbędna jest znajomość godzin w trakcie których realizowane są sesje przychodzące i wychodzące w bankach, pomiędzy którymi planujemy przelać pieniądze. Taką informację najłatwiej uzyskać na bankowych infoliniach lub stronach internetowych banków. Aby przyspieszyć nasze poszukiwania warto też podkreślić, że funkcjonują dedykowane serwisy – jak np. www.kiedykasa.pl , gdzie określając datę zlecenia przelewu otrzymamy informację kiedy środki powinny znaleźć się u odbiorcy.

Przelew natychmiastowy

Jeśli jednak naprawdę bardzo zależy nam na szybkim zrealizowaniu przelewu warto rozważyć opcję przelewu natychmiastowego. Cześć z działających w naszym kraju banków pozwala na realizację naprawdę szybkich przelewów. Zazwyczaj kilka takich przelewów mamy w ramach abonamentu, kolejne są jednak istotnie droższe i kosztują nawet kilka złotych za pojedynczą realizację. Natychmiastowy bądź ekspresowy przelew jest usługą dostarczaną przez sopocki serwis Blue Cash, który działa na tej zasadzie, że posiada rachunki praktycznie we wszystkich bankach działających w Polsce. Środki transferowane są zatem niemal od ręki, gdyż zasilenie przebiega pomiędzy kontami w tym samym banku.

Nie doszedł przelew? Reklamuj!

W przypadku, gdy przelew nie dotrze na czas mamy prawo zareklamowania szybkości z jaką przekazane zostały nasze środki. Najczęściej odpowiednie zapisy informujące o tym kiedy odbywają się sesje zawarte są w bankowych regulaminach – nasze niezadowolenie możemy sformułować i przekazać drogą elektroniczna w postaci e-mail, zażaleniem złożonym pisemnie lub bezpośrednio u pracownika banku.

W dobie coraz to nowocześniejszych narzędzi płatniczych takich jak np. system BLIK/IKO, w którym funkcjonują największe banki działające w kraju, gdzie można przelać pieniądze drugiej osobie znając tylko jej numer telefonu komórkowego szybka realizacja przelewu wydaje się czymś tak oczywistym, że aż trudno sobie wyobrazić kilkudniowe oczekiwanie na przekaz… Podobnie słabo wciąż niestety prezentuje się kwestia transferu pieniędzy przy zlecaniu wpłat za pośrednictwem pocztowych punków, ale to już zupełnie inna historia… Nie ma pewnie nic przyjemniejszego niż przelew przychodzący, który otrzymamy błyskawicznie.

 

Twoja pożyczka
Kwota pożyczki
Okres pożyczki
  • Rata miesięczna:  PLN
  • RRSO: %
  • Do zapłaty:  PLN
  • Całkowita spłata po:  ratach
Szczegóły pożyczki i przykład reprezentatywny +

Sprytne porady VIPPO

jametlene-reskp-hGKXqee3Zxw-unsplash

4 łapy i 1 ogon, czyli 5 powodów, dla których warto mieć psa

20 / 08 / 2019

Małe i duże, krótko- i długowłose, ze stojącymi i klapniętymi uszami, stróżujące i do towarzystwa, rasowe i kundelki – psy towarzyszą człowiekowi od tysięcy lat. Ostatnie badania pokazują, że posiadanie...

Czytaj dalej
web-hosting-em37kS8WJJQ-unsplash

Utracony portfel: co robić?

06 / 08 / 2019

No i stało się najgorsze. Twój portfel ze wszystkimi ważnymi dokumentami – dowodem osobistym, prawem jazdy, dowodem rejestracyjnym samochodu – i kartami zniknął. Co zrobić? Komu zgłosić utratę dokumentów? Jak...

Czytaj dalej
ana-azevedo-XcUJUO2AqVA-unsplash

7 sposobów na lepsze zarządzanie czasem

30 / 07 / 2019

Czas to pieniądz – to powiedzenie chyba nigdy nie było tak aktualne, jak w obecnych czasach. Żyjemy szybko, pracujemy dużo, odpoczywamy mało, a mimo to ciągle jesteśmy w niedoczasie. Czy...

Czytaj dalej

Jesteśmy wiarygodni

Pożyczka na dowolny cel. Decyzja od ręki. Pieniądze na koncie w ciągu 24h.