Firmy pożyczkowe – dlaczego opłaca się wybrać ich ofertę?

pln_poduszka

Firmy pożyczkowe a parabanki

Wiele osób niesłusznie utożsamia firmy pożyczkowe z parabankami, chociaż w rzeczywistości obie te instytucje różnią się zasadniczo, jeśli chodzi o źródło środków pieniężnych przeznaczonych na udzielane pożyczki, a także pod względem przepisów regulujących ich działalność. Firmy pożyczkowe pozyskują z własnych źródeł kapitały służące dalszemu finansowaniu na pożyczki konsumenckie, parabanki zaś udzielają pożyczek z pieniędzy otrzymanych od klientów. W praktyce niesie to ryzyko utraty ulokowanych w nich środków. Warto też zaznaczyć, że parabanki nie podlegają niemal żadnemu nadzorowi, toteż ich działalność nie może być kontrolowana. Firmy pożyczkowe z kolei są zobowiązane do zgłoszenia swojej działalności oraz uzyskania wpisu do rejestru Komisji Nadzoru Finansowego, w którym widnieją wyłącznie legalnie funkcjonujące przedsiębiorstwa tego typu.
 

Regulacje prawne, którym podlegają firmy pożyczkowe

Firmy udzielające szybkich pożyczek muszą przestrzegać Ustawy o kredycie konsumenckim, w tym tzw. ustawy antylichwiarskiej. Nowe zasady tej drugiej weszły w życie 11 marca 2016 roku. Zgodnie z nimi wszystkie pozaodsetkowe koszty pożyczki nie mogą przekroczyć 25% pożyczonej kwoty oraz 30% tej sumy w skali roku. Wprowadzenie tych regulacji ma na celu zabezpieczenie interesów zarówno klientów jak i firm pożyczkowych. Instytucje udzielające pożyczek nie mogą przekraczać tychże limitów kosztów, gdyż są one ustalone ustawowo. Firmy te muszą prowadzić swoją działalność zgodnie z obowiązującymi przepisami, a tym samym nie obciążają klientów wysokimi kosztami zobowiązań zaciągniętych na stosunkowo niewielkie kwoty.
 

Ograniczone formalności

Ogromną zaletą skorzystania z usług firm pożyczkowych jest fakt, że w tym przypadku formalności ograniczone są do minimum. Większość z nich udziela pożyczek online za pośrednictwem Internetu lubi telefonicznie, a decyzja kredytowa wydawana jest w stosunkowo krótkim czasie. Chociaż w tego typu instytucjach łatwiej niż w banki można otrzymać dodatkową gotówkę, należy liczyć się z możliwością udzielenia decyzji odmownej. Coraz więcej firm pożyczkowych działa we współpracy z Biurem Informacji Kredytowej i weryfikuje wiarygodność swoich klientów oraz ich przeszłość kredytową. Nie ma w tym nic dziwnego biorąc pod uwagę fakt, że pieniądze na pożyczki pochodzą z własnych źródeł tego typu firm, dlatego też w razie nierzetelności klientów ryzyko straty ponoszą przede wszystkim ich właściciele. Według raportu „Sektor instytucji pożyczkowych w Polsce” opublikowanego przez Konferencję Instytucji Finansowych w Polsce, w pierwszej połowie ubiegłego roku odrzucono aż 76,4% wniosków o pożyczkę. Oznacza to większą ostrożność firm pożyczkowych jeśli chodzi o przyznawanie dofinansowania klientom.
 

Wysoka jakość świadczonych usług

Firmy pożyczkowe nie tylko ograniczają formalności, ale też dbają o jakość świadczonych usług i sięgają po rozwiązania pozwalające usprawnić obsługę klienta i zapewnić bezpieczeństwo danych. 

Wysoki standard obsługi klienta to nasz priorytet. Do tego nawiązuje nasza nazwa – chcemy, aby każdy klient czuł się u nas jak VIP. Jako nowa marka na rynku postawiliśmy na współpracę z partnerem, który posiada doświadczenie i odpowiednią infrastrukturę do realizacji obsługi klienta na najwyższym poziomie – mówi Przemysław Kromer z firmy pożyczkowej Vippo.pl, która nawiązała współpracę z Grupą OEX obejmującą kwestie kontaktów z klientem, obiegu informacji oraz digitalizacji dokumentów. Wykorzystanie nowoczesnych technologii i oprogramowania pozytywie wpływa na jakość usług, co również znajduje odzwierciedlenie w większym zainteresowaniu naszymi pożyczkami online.
 

Kto korzysta z usług firm pożyczkowych?

Chociaż formalności podczas przyznawania pożyczek online są maksymalnie ograniczone, firmy zajmujące się ich udzielaniem weryfikują zdolność swoich klientów do spłaty zaciągniętego zobowiązania. W praktyce oznacza to, że osobom bez stałych dochodów trudno będzie otrzymać takie dofinansowanie. Firma Scopos na zlecenie jednego z tego typu przedsiębiorstw przygotowała analizę danych dotyczących sytuacji klientów korzystających z pożyczek online. Według raportu mają oni stałe źródło dochodów, a ich comiesięczne zarobki utrzymują się w przedziale od 2000 do 5000 zł. Oznacza to więc, że klienci firm pożyczkowych są ludźmi o stabilnej sytuacji finansowej, którzy korzystają z możliwości zdobycia dodatkowych pieniędzy zasadniczo w sytuacjach zaskakujących, jak np. konieczność naprawy uszkodzonego samochodu czy wymiana sprzętu RTV/AGD na nowy. Nie mają też oni większych problemów z regularną spłatą zaciągniętych zobowiązań.
 

Rośnie zaufanie do firm pożyczkowych

Wysoka jakość obsługi, niewiele formalności, szybko wydawana decyzja kredytowa i krótki czas oczekiwania na pieniądze to najważniejsze zalety korzystania z ofert firm pożyczkowych. Ponieważ ich działalność jest regulowana przez odpowiednie przepisy prawne, klienci mogą też czuć się bezpieczni, co potwierdzają wyniki corocznego badania reputacji sektora finansowego prowadzonego przez Kantar TNS. Według tej analizy od 2016 do 2017 roku wskaźnik zaufania do firm pożyczkowych wzrósł aż o 54%. Na taki stan rzeczy może mieć wpływ m. in. fakt, że klienci mają możliwość sprawdzenia czy konkretna firma pożyczkowa działa legalnie, a regulacje prawne zapewniają większe bezpieczeństwo zaciągania tego typu zobowiązań.

Twoja pożyczka
Kwota pożyczki
Okres pożyczki
  • Rata miesięczna:  PLN
  • RRSO: %
  • Do zapłaty:  PLN
  • Całkowita spłata po:  ratach
Szczegóły pożyczki i przykład reprezentatywny +

Sprytne porady VIPPO

vlad-gedroics-4ws_xLKQMWI-unsplash

Jak dbać o linię – poradnik dla zapracowanych

14 / 02 / 2020

Ani się obejrzałeś/aś, a skończył się styczeń. Nowe otwarcie i towarzyszące mu postanowienia o rzucaniu palenia, zrzuceniu wagi czy większej aktywności fizycznej to już raczej pieśń przeszłości. Niemniej, każdy moment...

Czytaj dalej
milan-popovic-BmyXTxyDL-I-unsplash

Nie taki remont drogi, jak go malują!

23 / 01 / 2020

Remont… na samą myśl o nim wielu z nas cierpnie skóra. Czasochłonny, kosztowny, wymagający cierpliwości do fachowca czy ekipy, potrafi wyprowadzić z równowagi nawet najspokojniejszą osobę. Ale tak być nie...

Czytaj dalej
Scoring

Scoring to podstawa, czyli jak budować dobrą historię kredytową

29 / 10 / 2019

Większość z nas w którymś momencie życia będzie musiała wziąć kredyt lub pożyczkę gotówkową. Gdy moment ten nastąpi, gotowość banku lub innej instytucji finansowej do pożyczenia nam pieniędzy będzie zależała...

Czytaj dalej

Pożyczka na dowolny cel. Decyzja od ręki. Pieniądze na koncie w ciągu 24h.