Czy warto oszczędzać małe kwoty?

Drobne

Chyba każdy przyzna, że posiadanie gotówki odłożonej na „czarną godzinę” daje poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Tymczasem z badań wynika, że ok. 40 proc. Polaków nie ma żadnych oszczędności i to pomimo systematycznie bogacącego się społeczeństwa. Dlatego dziś chcemy zachęcić Cię do oszczędzania małych kwot i pokazać jak się do tego zabrać.

Oszczędzanie ma sens. Uczy bycia konsekwentnym, pozwala realizować marzenia i daje poczucie bezpieczeństwa. Nie bez kozery o oszczędzaniu mówi się zazwyczaj tylko pozytywnie – po prostu dobrze być oszczędnym. I choć większości z nas wydaje się, że nasz budżet i liczne wydatki nie pozostawiają miejsca na oszczędzanie, to jednak jest kilka sprawdzonych sposobów na to, żeby zgromadzić trochę wolnej gotówki nawet przy niskich zarobkach.

Dlaczego (nie) oszczędzamy?

Powodów oszczędzania jest bardzo wiele. Na podróż, na remont, na samochód, dla dziecka, na wkład własny do mieszkania, na „czarną godzinę”, na emeryturę – to tylko kilka najpopularniejszych motywatorów odkładania pieniędzy.

A jednak aż 2 na 5 Polaków nie ma żadnych oszczędności. Wielu uważa, że nie stać nas na oszczędzanie. Zbyt niskie dochody i za duże wydatki to stała wymówka. Drugim argumentem za nieodkładaniem jest przekonanie, że nie ma sensu oszczędzać małych kwot. Czyżby?

Małe kwoty robią wielką różnicę

Ludowa mądrość nie pozostawia wątpliwości: odkładanie nawet niedużych kwot ma sens, bo „ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka” czy też „grosz do grosza, a będzie kokosza”. I choć na początku takie oszczędzanie może wydawać się mało efektywne, to z czasem można uzbierać naprawdę niezłą sumkę. Trzeba tylko być konsekwentnym i myśleć długoterminowo, czyli nie w perspektywie pół roku, a kilku a nawet kilkunastu lat.

Przykład? Załóżmy, że stać nas na odkładanie 100 złotych miesięcznie. Przez rok uzbieramy 1 200 złotych, przez 5 lat – 6 000 złotych, a przez 10 lat 12 000 złotych samego kapitału. A to już jest konkretna kwota. Jeśli do tego dodamy możliwość inwestowania tych pieniędzy (lokaty, fundusze), to spokojnie możemy założyć, że niewielka odkładana regularnie suma w perspektywie czasu zmieni się w kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. A to już są pieniądze, które każdy z nas chętnie „przytuli”.

Jak oszczędzać?

Powyższy przykład zakłada regularność i konsekwencję oszczędzania. Ale nie każdy z nas będzie potrafił narzucić sobie taką samodyscyplinę. Dlatego poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie pięć pomysłów na oszczędzania, które wymagają minimum zaangażowania.

1. Zaokrąglanie „końcowek”: jeśli masz konto w banku, to prawie na pewno możesz skorzystać z takiej usługi w koncie. W skrócie polega ona na tym, że każdy wydatek jest zaokrąglany, a różnica między rzeczywistą wartością a wartością zaksięgowaną jest przelewana na specjalne oszczędnościowe subkonto w ramach konta głównego. Czyli np. jeśli zdefiniujesz, że każda kwota przelewu ma być zaokrąglona do całych dziesiątek złotych, to w przypadku przelewu na kwotę 91,27 złotych, bank zaksięguje obciążenie na 100,00 złotych, a pozostałe 8,73 złotych przeleje na subkonto. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest to, że nie wymaga ono niczego poza aktywacją usługi.

2. Drobne do skarbonki: co prawda coraz rzadziej korzystamy z gotówki, ale na szczęście elektroniczne zapisy nie wyparły jeszcze do końca fizycznych pieniędzy. Dlatego zupełnie spokojnie możesz założyć, że wszystkie gotówkowe drobne wędrują od razu do skarbonki. Pomysł możesz też zmodyfikować i deponować w „śwince” tylko określone nominały, np.: 5 zł czy 10 zł.

3. Zmierz się z efektem latte: wbrew pozorom nie chodzi jedynie o pyszną kawę, ale o wszystkie małe wydatki na drobne przyjemności – gorące napoje, butelkowaną wodę, papierosy, przekąski czy gry losowe. I choć mówimy o małych kwotach, to zsumowane dobitnie pokazują, że jest o co walczyć.

Do rzucenia palenia ze względów zdrowotnych chyba nie trzeba nikogo przekonywać, ale może warto użyć argumentu ekonomicznego: miesięcznie nałóg kosztuje palacza nawet 450 złotych. Rocznie to daje 5400 złotych, a w perspektywie 10 lat – 54000 złotych! To już jest średniej klasy samochód puszczony z dymem.

Ale nie tylko palacze mogą zmienić nawyki. Osoby, które kupują kawę na mieście, jedzą obiady poza domem czy gustują w butelkowanej wodzie również mogą odłożyć trochę grosza, jeśli tylko zaczną ograniczać te wydatki. Kawki, lunche, przekąski i woda mogą razem kosztować nawet 400 złotych miesięcznie!

4. Najpierw płacisz sobie: ustalasz kwotę, jaką co miesiąc będziesz przelewać na subkonto oszczędnościowe, a przelew wykonujesz od razu po otrzymaniu wypłaty – jeśli wypłatę masz zawsze tego samego dnia, możesz ustawić sobie stałe zlecenie. Pozostałe pieniądze to Twój budżet na dany miesiąc. Żeby zgromadzone na subkoncie pieniądze nie kusiły, dobrze utrudnić sobie do nich dostęp.

5. Prąd, woda, torby na zakupy: przez ostatnie 30 lat pozbyliśmy się dobrych nawyków z czasów słusznie minionych. Przestaliśmy oszczędzać wodę, prąd, pokochaliśmy plastikowe torby. A szkoda! Pomijając oczywiste kwestie związane z ekologią, woda i prąd to konkretne wydatki w domowym budżecie, a stawki rosną z roku na rok, warto więc wyrobić w sobie nawyk oszczędzania tych zasobów. Z kolei plastikowe jednorazówki od pewnego czasu nie są darmowe, dlatego warto zastąpić je torbami wielokrotnego użytku.

Dobra rada na koniec: długopis i notes – te dwa niepozorne przedmioty – to najlepsi sojusznicy w oszczędzaniu. Pomagają zapisywać obecne i planować przyszłe wydatki. Taka analiza przydaje się, kiedy chcemy zobaczyć, gdzie „uciekają” nam pieniądze i jak sensownie gospodarować tym, co mamy.

Pamiętaj też, że jeśli okaże się, zaoszczędzone pieniądze to za mało na zrealizowanie jakiegoś zamiaru lub uregulowanie nieplanowanych wydatków, warto rozważyć zaciągnięcie pożyczki ratalnej. To bardzo wygodna forma finansowania, która pozwala rozłożyć w czasie spłatę zobowiązania. W Vippo udzielamy pożyczek ratalnych nawet do 10 000 złotych bez skomplikowanych formalności i bez poręczycieli.

Twoja pożyczka
Kwota pożyczki
Okres pożyczki
  • Rata miesięczna:  PLN
  • RRSO: %
  • Do zapłaty:  PLN
  • Całkowita spłata po:  ratach
Szczegóły pożyczki i przykład reprezentatywny +

Sprytne porady VIPPO

vlad-gedroics-4ws_xLKQMWI-unsplash

Jak dbać o linię – poradnik dla zapracowanych

14 / 02 / 2020

Ani się obejrzałeś/aś, a skończył się styczeń. Nowe otwarcie i towarzyszące mu postanowienia o rzucaniu palenia, zrzuceniu wagi czy większej aktywności fizycznej to już raczej pieśń przeszłości. Niemniej, każdy moment...

Czytaj dalej
milan-popovic-BmyXTxyDL-I-unsplash

Nie taki remont drogi, jak go malują!

23 / 01 / 2020

Remont… na samą myśl o nim wielu z nas cierpnie skóra. Czasochłonny, kosztowny, wymagający cierpliwości do fachowca czy ekipy, potrafi wyprowadzić z równowagi nawet najspokojniejszą osobę. Ale tak być nie...

Czytaj dalej
Scoring

Scoring to podstawa, czyli jak budować dobrą historię kredytową

29 / 10 / 2019

Większość z nas w którymś momencie życia będzie musiała wziąć kredyt lub pożyczkę gotówkową. Gdy moment ten nastąpi, gotowość banku lub innej instytucji finansowej do pożyczenia nam pieniędzy będzie zależała...

Czytaj dalej

Pożyczka na dowolny cel. Decyzja od ręki. Pieniądze na koncie w ciągu 24h.