Co zrobić, jeśli bank odmówił przyznania kredytu lub pożyczki?

idea

Jakie są przyczyny negatywnej odpowiedzi na wniosek o kredyt?

Banki niestety nie mają obowiązku konkretnego poinformowania swoich klientów o przyczynie odmowy przyznania pożyczki gotówkowej. Wyjątek od tej reguły jest jeden – jeśli powodem było uzyskanie informacji o niespłaconych zadłużeniach, bank musi wówczas ujawnić z jakiej bazy tą negatywną informację pozyskał. Oczywiście obecność na liście dłużników w Biurze Informacji Kredytowej czy Krajowym Rejestrze Długów to nie jedyny czynnik mający wpływ na trudności w uzyskaniu kredytu gotówkowego lub pożyczki. Podczas rozpatrywania wniosku bank bierze pod uwagę również stabilność zatrudnienia oraz wysokość osiąganych zarobków, wywiązywanie się ze spłaty dotychczasowych zobowiązań o charakterze kredytowym, historię współpracy z klientem czy też poprawne wypełnienie samego wniosku kredytowego. Może więc okazać się, że przyczyną odmowy jest rodzaj umowy o pracę (np. zlecenie lub o dzieło) której bank nie honoruje, albo niespłacone zobowiązania, np. zaległe rachunki za telefon. W takiej sytuacji najlepiej jest poszukać źródła kłopotów z otrzymaniem pożyczki i je wyeliminować, a następnie ponownie złożyć wniosek.

A może firma pożyczkowa?

Skorzystanie z oferty firmy pożyczkowej może okazać się dobrym pomysłem, jeśli nie uzyskamy kredytu w banku. Klienci mogą tu liczyć na ograniczenie formalności do niezbędnego minimum oraz uproszczone procedury przyznawania pożyczki. Wniosek można złożyć przez Internet, a odpowiedź zazwyczaj przychodzi błyskawicznie po kilku minutach. Wystarczy tylko zapoznać się z umową i wykonać przelew weryfikacyjny na podane konto, aby już następnego dnia (albo nawet wcześniej) otrzymać pieniądze. Całość trwa bardzo krótko i wymaga tylko spełnienia warunków określanych przez pożyczkodawcę, a te mogą być różne w zależności od konkretnej firmy. Zdarza się, że osoby figurujące we wspomnianych wyżej bazach danych gromadzących informacje o zadłużeniach otrzymają odpowiedź odmowną. Inne ograniczenia to np. zbyt młody wiek albo brak zaświadczenia o stałych dochodach. Podczas poszukiwania odpowiedniej oferty należy więc sprawdzić czy spełniamy wymagane warunki. Pamiętajmy jednak, że nie każda firma żąda zaświadczenia o dochodach, dlatego w razie tego typu obostrzeń warto kontynuować poszukiwania i złożyć wniosek gdzie indziej.

Jak wybrać pożyczkę poza bankiem?

Duży wybór pożyczek poza bankiem może nieco utrudniać podjęcie ostatecznej decyzji, dlatego warto porównać propozycje poszczególnych firm i wybrać tę najbardziej dla nas korzystną. Pod uwagę należy wziąć nie tylko samą kwotę, jaką zamierzamy pożyczyć, ale też czas na spłatę zadłużenia czy wysokość miesięcznej raty. Ta ostatnia powinna mieć wysokość dostosowaną do naszych indywidualnych możliwości finansowych. Dobrym rozwiązaniem jest też zapoznanie się z RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopą Oprocentowania – jest to wskaźnik uwzględniający wszystkie koszty ponoszone przez klienta w związku z zawarciem umowy. Aby mieć pewność, że podczas spłaty zadłużenia nic nas nie zaskoczy, konieczne jest uważne zapoznanie się z treścią umowy i jej warunkami. Jest to o tyle istotne, ponieważ pozwala uzyskać wszystkie niezbędne informacje związane z pożyczką, jak np. ewentualne kary za opóźnienia w regulowaniu zadłużenia, dokładny harmonogram spłat, wysokość poszczególnych rat oraz wszelkich dodatkowych opłat związanych z przyznaniem pożyczki. Dopiero po dokładnym przeczytaniu umowy i upewnieniu się, że rozumiemy każdy z jej elementów, można dokonać przelewu weryfikacyjnego, co jest jednoznaczne z przystąpieniem do niej i wyrażeniem zgody na zaproponowane warunki.

Kredyt na większe kwoty

Pożyczkę poza bankiem można w większości przypadków zaciągnąć na stosunkowo niewielkie sumy wynoszące od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Jeśli jednak w planach mamy większe wydatki, konieczne może okazać się ponowne złożenie wniosku w banku, oczywiście po wyeliminowaniu czynników mogących mieć wpływ na wcześniejszą negatywną odpowiedź. Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku będzie też wizyta w innym banku, który nieco inaczej bada zdolność kredytową swoich klientów – wbrew pozorom różnice te bywają bardzo znaczące. Zdarza się też, że w trakcie trwania okresowych promocji łatwiej jest otrzymać kredyt, bo np. w tym czasie nie będą wymagane określone dokumenty lub na preferencyjnych warunkach.

Twoja pożyczka
Kwota pożyczki
Okres pożyczki
  • Rata miesięczna:  PLN
  • RRSO: %
  • Do zapłaty:  PLN
  • Całkowita spłata po:  ratach
Szczegóły pożyczki i przykład reprezentatywny +

Sprytne porady VIPPO

Scoring

Scoring to podstawa, czyli jak budować dobrą historię kredytową

29 / 10 / 2019

Większość z nas w którymś momencie życia będzie musiała wziąć kredyt lub pożyczkę gotówkową. Gdy moment ten nastąpi, gotowość banku lub innej instytucji finansowej do pożyczenia nam pieniędzy będzie zależała...

Czytaj dalej
Kierowca

5 podpowiedzi, dzięki którym będziesz lepszym kierowcą

25 / 09 / 2019

Jazda samochodem to jedna z tych umiejętności, które doskonalimy całe życie. Dlatego niezależnie od stażu za kółkiem warto od czasu do czasu dowiedzieć się czegoś nowego.

Czytaj dalej
Super foods

Czym karmić mózg, czyli 5 smakowitych produktów, które poprawią Twoją sprawność umysłową

28 / 08 / 2019

Z organizmem jest trochę tak, jak z samochodem: kiedy o niego dbamy i dostarczamy odpowiedniego paliwa, odwdzięcza się wysoką kulturą pracą i dużym bezproblemowym przebiegiem. Analogicznie u ludzi – dobrostan...

Czytaj dalej

Jesteśmy wiarygodni

Pożyczka na dowolny cel. Decyzja od ręki. Pieniądze na koncie w ciągu 24h.