7 nawyków, które zmienią Twoje życie

Happy

Co prawda początek roku i postanowienia noworoczne już za nami, ale żaden moment nie jest zły na zmianę. Dziś przedstawiamy nasze subiektywne zestawienie 7 nawyków, które pomogą zmienić Twoje życie na lepsze.

Im jesteśmy starsi, tym więcej mamy obowiązków. Praca, dom, dzieci – to nasz codzienny kierat. Nawet wyczekiwane weekendy okazują się być wypełnione zadaniami, które niekoniecznie sprzyjają wypoczynkowi. I właśnie dlatego dziś przedstawiamy Ci 7 nawyków, które poprawią jakość Twojego życia i sprawią, że będziesz czuć się lepiej.

Wstawaj rano

Dla wielu z nas poranne wstawanie to udręka. Tymczasem z badań wynika, że wczesna pobudka ma wiele zalet: ludzie, którzy wstają rano są szczęśliwsi, zdrowsi, bardziej produktywni i lepiej przygotowani do dnia. Mają czas na spokojne przygotowanie się do pracy, mogą zaplanować zadania. Wczesny ranek to też dobry moment na wszelkie prace koncepcyjne – mózg jest wypoczęty, a organizm może cieszyć się dobrym jakościowo powietrzem sprzed porannych korków. Poranne wstawanie jest też zgodne z naszym zegarem biologicznym – wraz ze światłem słonecznym w naszym organizmie spada poziom melatoniny, czyli hormonu odpowiedzialnego za sen, a my jesteśmy na nowo gotowi do działania.

Jedz zdrowo

Człowiek jest trochę jak samochód – osiągi w dużej mierze zależą od paliwa. Zadbaj o regularne posiłki i zdrowe przekąski. Jedz duże śniadania, niezbyt obfite dwudaniowe obiady i lekkostrawne kolacje. Przygotowuj swoje posiłki we własnym zakresie lub korzystaj z jadłodajni, które stosują dobre jakościowo produkty. Unikaj wysokokalorycznych przekąsek, zamiast tego jedz warzywa i owoce. Dbaj o to, aby dieta była zróżnicowana. Słuchaj swojego ciała – jeśli masz na coś ogromną ochotę, być może jest to składnik, którego akurat Ci brakuje. Pamiętaj też, że ludzki organizm składa się z w 60-70 proc. z wody – uzupełniaj płyny na bieżąco, nie pij za dużo kawy.

Rusz się

Ludzkie ciało jest zbudowane w taki sposób, że ruch jest nie tylko naturalny, ale też potrzebny. Tymczasem praca wymusza na wielu z nas siedzący tryb życia nawet przez 8 godzin. 30 minut ruchu dziennie to absolutne minimum. Nie musisz od razu zapisywać się na siłownię czy brać udziału w maratonie. Spaceruj, zamień samochód na rower, zapomnij o windzie i korzystaj ze schodów, co jakiś czas wstawaj od biurka. Małe kroki realizowane konsekwentnie dają naprawdę duże rezultaty. Pamiętaj, że masz jedno ciało na całe życie – warto o nie dbać na każdym etapie.

Czytaj

Z tegorocznych badań Biblioteki Narodowej wynika, że ponad 60 proc. Polaków w ogóle nie czyta książek, 37 proc. czyta jedną książkę na rok, a tylko 9 proc. czyta więcej niż 7 książek rocznie. Od lat tendencja jest spadkowa – czytelnictwo w Polsce jest na coraz niższym poziomie. Tymczasem czytanie książek ma wiele zalet: podtrzymuje aktywność mózgu, powiększa wiedzę, poszerza zasób słownictwa, uczy poprawnego posługiwania się językiem, rozwija wyobraźnię, poprawia koncentrację i pamięć, a także jest źródłem świetnej rozrywki. Wystarczy, że przeznaczysz na czytanie tylko 30 minut dziennie, żeby zauważyć zmianę na plus.

Myśl pozytywnie

Dobre słowa i dobre myśli mają moc. Optymiści mają niższy poziom stresu, są lepiej postrzegani i bardziej lubiani przez innych ludzi. Problemy są dla nich impulsem do działania, a nie okazją do załamywania rąk. Pozytywnie wzmocnienie to też większa motywacja do działania – pewnie i na Ciebie pochwała od szefa działa lepiej, niż pretensje i zarzuty o źle wykonaną pracę. Jesteś z natury pesymistą? To nic. Na szczęście pozytywne podejście do życia i jego wyzwań można w sobie wyćwiczyć. Zacznij od drobiazgów – uśmiechaj się do siebie w lustrze i chwal siebie za każde swoje małe zwycięstwo.

Znajdź czas tylko dla siebie

Bardzo łatwo jest zatracić się w wirze obowiązków i zapomnieć o sobie. Jednak od czasu do czasu każdy potrzebuje resetu. I wcale nie chodzi o dwa tygodnie pod palmami, ale po prostu o kilka godzin tygodniowo tylko dla siebie. Zrób wtedy coś, na co masz ochotę – pójdź na spacer, na rower, poczytaj, ugotuj coś dla przyjemności, spotkaj się ze znajomymi. Albo nie rób nic. Leż i myśl o niebieskich migdałach.

Stawiaj sobie cele i realizuj marzenia

Nic tak nie napędza do działania jak marzenia, które są możliwe do zrealizowania. Nadają życiu sens i sprawiają, że uruchamiamy to, co w nas najlepszego. Dlatego stawiaj sobie cele i planuj, jak do nich dojdziesz. Konsekwentne działanie zazwyczaj przynosi spodziewane rezultaty. Pamiętaj, że największą satysfakcję daje droga do celu, a nie jego osiągnięcie. Dlatego nigdy nie przestawaj marzyć.

Realizacja części powyższych punktów może być związana z dodatkowymi wydatkami w Twoim budżecie, dlatego rozważ zaciągnięcie pożyczki ratalnej online. W VIPPO udzielamy pożyczek ratalnych nawet do 10 000 złotych bez skomplikowanych formalności i bez poręczycieli. Sprawdź, co możemy Ci zaoferować na vippo.pl. I ciesz się nowym, lepszym życiem.

Twoja pożyczka
Kwota pożyczki
Okres pożyczki
  • Rata miesięczna:  PLN
  • RRSO: %
  • Do zapłaty:  PLN
  • Całkowita spłata po:  ratach
Szczegóły pożyczki i przykład reprezentatywny +

Sprytne porady VIPPO

Scoring

Scoring to podstawa, czyli jak budować dobrą historię kredytową

29 / 10 / 2019

Większość z nas w którymś momencie życia będzie musiała wziąć kredyt lub pożyczkę gotówkową. Gdy moment ten nastąpi, gotowość banku lub innej instytucji finansowej do pożyczenia nam pieniędzy będzie zależała...

Czytaj dalej
Kierowca

5 podpowiedzi, dzięki którym będziesz lepszym kierowcą

25 / 09 / 2019

Jazda samochodem to jedna z tych umiejętności, które doskonalimy całe życie. Dlatego niezależnie od stażu za kółkiem warto od czasu do czasu dowiedzieć się czegoś nowego.

Czytaj dalej
Super foods

Czym karmić mózg, czyli 5 smakowitych produktów, które poprawią Twoją sprawność umysłową

28 / 08 / 2019

Z organizmem jest trochę tak, jak z samochodem: kiedy o niego dbamy i dostarczamy odpowiedniego paliwa, odwdzięcza się wysoką kulturą pracą i dużym bezproblemowym przebiegiem. Analogicznie u ludzi – dobrostan...

Czytaj dalej

Jesteśmy wiarygodni

Pożyczka na dowolny cel. Decyzja od ręki. Pieniądze na koncie w ciągu 24h.