7 nawyków, które zmienią Twoje życie

Happy

Co prawda początek roku i postanowienia noworoczne już za nami, ale żaden moment nie jest zły na zmianę. Dziś przedstawiamy nasze subiektywne zestawienie 7 nawyków, które pomogą zmienić Twoje życie na lepsze.

Im jesteśmy starsi, tym więcej mamy obowiązków. Praca, dom, dzieci – to nasz codzienny kierat. Nawet wyczekiwane weekendy okazują się być wypełnione zadaniami, które niekoniecznie sprzyjają wypoczynkowi. I właśnie dlatego dziś przedstawiamy Ci 7 nawyków, które poprawią jakość Twojego życia i sprawią, że będziesz czuć się lepiej.

Wstawaj rano

Dla wielu z nas poranne wstawanie to udręka. Tymczasem z badań wynika, że wczesna pobudka ma wiele zalet: ludzie, którzy wstają rano są szczęśliwsi, zdrowsi, bardziej produktywni i lepiej przygotowani do dnia. Mają czas na spokojne przygotowanie się do pracy, mogą zaplanować zadania. Wczesny ranek to też dobry moment na wszelkie prace koncepcyjne – mózg jest wypoczęty, a organizm może cieszyć się dobrym jakościowo powietrzem sprzed porannych korków. Poranne wstawanie jest też zgodne z naszym zegarem biologicznym – wraz ze światłem słonecznym w naszym organizmie spada poziom melatoniny, czyli hormonu odpowiedzialnego za sen, a my jesteśmy na nowo gotowi do działania.

Jedz zdrowo

Człowiek jest trochę jak samochód – osiągi w dużej mierze zależą od paliwa. Zadbaj o regularne posiłki i zdrowe przekąski. Jedz duże śniadania, niezbyt obfite dwudaniowe obiady i lekkostrawne kolacje. Przygotowuj swoje posiłki we własnym zakresie lub korzystaj z jadłodajni, które stosują dobre jakościowo produkty. Unikaj wysokokalorycznych przekąsek, zamiast tego jedz warzywa i owoce. Dbaj o to, aby dieta była zróżnicowana. Słuchaj swojego ciała – jeśli masz na coś ogromną ochotę, być może jest to składnik, którego akurat Ci brakuje. Pamiętaj też, że ludzki organizm składa się z w 60-70 proc. z wody – uzupełniaj płyny na bieżąco, nie pij za dużo kawy.

Rusz się

Ludzkie ciało jest zbudowane w taki sposób, że ruch jest nie tylko naturalny, ale też potrzebny. Tymczasem praca wymusza na wielu z nas siedzący tryb życia nawet przez 8 godzin. 30 minut ruchu dziennie to absolutne minimum. Nie musisz od razu zapisywać się na siłownię czy brać udziału w maratonie. Spaceruj, zamień samochód na rower, zapomnij o windzie i korzystaj ze schodów, co jakiś czas wstawaj od biurka. Małe kroki realizowane konsekwentnie dają naprawdę duże rezultaty. Pamiętaj, że masz jedno ciało na całe życie – warto o nie dbać na każdym etapie.

Czytaj

Z tegorocznych badań Biblioteki Narodowej wynika, że ponad 60 proc. Polaków w ogóle nie czyta książek, 37 proc. czyta jedną książkę na rok, a tylko 9 proc. czyta więcej niż 7 książek rocznie. Od lat tendencja jest spadkowa – czytelnictwo w Polsce jest na coraz niższym poziomie. Tymczasem czytanie książek ma wiele zalet: podtrzymuje aktywność mózgu, powiększa wiedzę, poszerza zasób słownictwa, uczy poprawnego posługiwania się językiem, rozwija wyobraźnię, poprawia koncentrację i pamięć, a także jest źródłem świetnej rozrywki. Wystarczy, że przeznaczysz na czytanie tylko 30 minut dziennie, żeby zauważyć zmianę na plus.

Myśl pozytywnie

Dobre słowa i dobre myśli mają moc. Optymiści mają niższy poziom stresu, są lepiej postrzegani i bardziej lubiani przez innych ludzi. Problemy są dla nich impulsem do działania, a nie okazją do załamywania rąk. Pozytywnie wzmocnienie to też większa motywacja do działania – pewnie i na Ciebie pochwała od szefa działa lepiej, niż pretensje i zarzuty o źle wykonaną pracę. Jesteś z natury pesymistą? To nic. Na szczęście pozytywne podejście do życia i jego wyzwań można w sobie wyćwiczyć. Zacznij od drobiazgów – uśmiechaj się do siebie w lustrze i chwal siebie za każde swoje małe zwycięstwo.

Znajdź czas tylko dla siebie

Bardzo łatwo jest zatracić się w wirze obowiązków i zapomnieć o sobie. Jednak od czasu do czasu każdy potrzebuje resetu. I wcale nie chodzi o dwa tygodnie pod palmami, ale po prostu o kilka godzin tygodniowo tylko dla siebie. Zrób wtedy coś, na co masz ochotę – pójdź na spacer, na rower, poczytaj, ugotuj coś dla przyjemności, spotkaj się ze znajomymi. Albo nie rób nic. Leż i myśl o niebieskich migdałach.

Stawiaj sobie cele i realizuj marzenia

Nic tak nie napędza do działania jak marzenia, które są możliwe do zrealizowania. Nadają życiu sens i sprawiają, że uruchamiamy to, co w nas najlepszego. Dlatego stawiaj sobie cele i planuj, jak do nich dojdziesz. Konsekwentne działanie zazwyczaj przynosi spodziewane rezultaty. Pamiętaj, że największą satysfakcję daje droga do celu, a nie jego osiągnięcie. Dlatego nigdy nie przestawaj marzyć.

Realizacja części powyższych punktów może być związana z dodatkowymi wydatkami w Twoim budżecie, dlatego rozważ zaciągnięcie pożyczki ratalnej online. W VIPPO udzielamy pożyczek ratalnych nawet do 10 000 złotych bez skomplikowanych formalności i bez poręczycieli. Sprawdź, co możemy Ci zaoferować na vippo.pl. I ciesz się nowym, lepszym życiem.

Twoja pożyczka
Kwota pożyczki
Okres pożyczki
  • Rata miesięczna:  PLN
  • RRSO: %
  • Do zapłaty:  PLN
  • Całkowita spłata po:  ratach
Szczegóły pożyczki i przykład reprezentatywny +

Sprytne porady VIPPO

vlad-gedroics-4ws_xLKQMWI-unsplash

Jak dbać o linię – poradnik dla zapracowanych

14 / 02 / 2020

Ani się obejrzałeś/aś, a skończył się styczeń. Nowe otwarcie i towarzyszące mu postanowienia o rzucaniu palenia, zrzuceniu wagi czy większej aktywności fizycznej to już raczej pieśń przeszłości. Niemniej, każdy moment...

Czytaj dalej
milan-popovic-BmyXTxyDL-I-unsplash

Nie taki remont drogi, jak go malują!

23 / 01 / 2020

Remont… na samą myśl o nim wielu z nas cierpnie skóra. Czasochłonny, kosztowny, wymagający cierpliwości do fachowca czy ekipy, potrafi wyprowadzić z równowagi nawet najspokojniejszą osobę. Ale tak być nie...

Czytaj dalej
Scoring

Scoring to podstawa, czyli jak budować dobrą historię kredytową

29 / 10 / 2019

Większość z nas w którymś momencie życia będzie musiała wziąć kredyt lub pożyczkę gotówkową. Gdy moment ten nastąpi, gotowość banku lub innej instytucji finansowej do pożyczenia nam pieniędzy będzie zależała...

Czytaj dalej

Pożyczka na dowolny cel. Decyzja od ręki. Pieniądze na koncie w ciągu 24h.