5 podpowiedzi, dzięki którym będziesz lepszym kierowcą

Kierowca

Jazda samochodem to jedna z tych umiejętności, które doskonalimy całe życie. Dlatego, niezależnie od stażu za kółkiem, warto od czasu do czasu dowiedzieć się czegoś nowego. Bo choć niemal 85 proc. polskich kierowców uważa siebie za mistrzów kierownicy i królów autostrad, to statystyki pokazują, że to wysokie mniemanie o sobie nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Liczby są nieubłagane – według danych Komendy Głównej Policji, w ciągu dwóch wakacyjnych miesięcy na polskich drogach zginęły 582 osoby. To niemal 10 osób dziennie. Zabija nie tylko brawura, prędkość i alkohol, ale też zmęczenie, nieznajomość przepisów, niestosowanie zasady ograniczonego zaufania czy brak kultury na drodze.

Z kolei Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych zajmujące się m.in. likwidacją szkód spowodowanych na zagranicznych drogach przez kierowców pojazdów zarejestrowanych w Polsce, bije na alarm: liczba kolizji i wypadków rośnie z roku na rok (34,6 tys. w 2010 r. i 65,2 tys. w 2018 r.).

Dlatego dziś mamy 5 podpowiedzi, dzięki którym będziesz lepszym kierowcą, a twoja jazda będzie bezpieczniejsza dla ciebie i dla wszystkich innych uczestników ruchu.  

Poznaj swoje auto

Ta porada tylko na pierwszy rzut oka wydaje się oczywista i banalna, ale naprawdę warto pamiętać, że samochód samochodowi nierówny. Rodzaj paliwa, pojemność silnika i generowana moc, waga, sprawność hamulców i droga hamowania – te parametry różnią się w zależności od marki i modelu. Dlatego w bezpiecznych warunkach (np. na torze) dobrze jest wypróbować swoje auto w sytuacjach ekstremalnych – sprawdzić przyczepność w warunkach poślizgu, dowiedzieć się jaka jest najkrótsza droga hamowania i jak zachowują się mechanizmy wspomagające (ABS), czy przekonać się, jak szybko przyspiesza. Ta wiedza na pewno zaprocentuje w trudnych sytuacjach na drodze.

Kultura to podstawa

Po polskich drogach jeździ coraz więcej pojazdów, a dróg przybywa w ślimaczym tempie. Korki w godzinach szczytu w mieście czy na autostradzie to chleb powszedni wszystkich tych, którzy z samochodu korzystają często. Jeśli dodamy do tego wieczny niedoczas i szybkie tempo, w jakim żyjemy, mamy gotowy przepis na zszargane nerwy, frustrację, złość a nierzadko również agresję. Takie zachowanie nie sprzyja płynnej i kulturalnej jeździe. Tymczasem badania pokazują, że grzeczność na drodze popłaca – jazda staje się bezpieczniejsza, bardziej płynna i ekonomiczna. Jeżdżenie „na suwak”, niewjeżdżanie na skrzyżowanie bez pewności, że uda się z niego zjechać przed zmianą światła, sygnalizowanie manewrów odpowiednio wcześniej i ustępowania pierwszeństwa tym, którzy je mają to tylko niektóre z zasad kulturalnej jazdy. Krótko mówiąc najlepiej jeździć tak, jak sami byśmy chcieli, żeby jeździli inni.

Ćwicz umiejętności

Uzyskanie uprawnień do prowadzenia samochodu to dopiero początek drogi, bo tak naprawdę jeździć uczymy się całe życie. Za każdym razem, wyjeżdżając na ulicę, stajemy się częścią ekosystemu, który jest nieprzewidywalny. Warunki na drodze, natężenie ruchu, umiejętności innych kierowców, pogoda – to wszystko zmienia się jak w kalejdoskopie. Dlatego warto inwestować w podnoszenie umiejętności. Najlepszym rozwiązaniem są kursy doszkalające, podczas których można nauczyć się m.in. kontrolowanej jazdy w poślizgu, awaryjnego hamowanie, lepszego panowania nad pojazdem czy bezpiecznego omijania przeszkód na drodze.

Eco-driving

Eco-driving to sposób jazdy, który pozwala obniżyć koszty eksploatacji nawet o 15%. Za mniejsze zużycie paliwa odpowiada ekonomiczne uruchamianie silnika, odpowiednie operowanie gazem, lepiej zsynchronizowana zmiana biegów czy wreszcie umiejętne wykorzystywanie momentu obrotowego silnika twojego samochodu.

Eco-driving poprawia też bezpieczeństwo jazdy, bo jedną z jego najważniejszych zasad jest obserwowanie drogi, czyli kontrolowanie sytuacji przed samochodem nawet na kilkaset metrów, co z kolei przekłada się na lepsze przewidywanie manewrów innych uczestników ruchu.

Zadbaj o stan techniczny samochodu

Porada niby banalna, ale jednak przez wielu ignorowana – zbyt często polegamy na niezawodności naszych samochodów zapominając, że są w nich części i podzespoły, które się zużywają. Tak więc warto sprawdzać stan opon i ilość powietrza, poziom płynów – oleju, hamulcowego, chłodzącego i do spryskiwaczy – czy zużycie okładzin i tarczy hamulcowych częściej niż raz w roku przed obowiązkowym badaniem technicznym.

Dobrze też informować mechanika o każdej, nawet drobnej zmianie w pracy auta, bo może to być pierwsza oznaka, że coś się dzieje.

Jeśli zatem chcesz zainwestować w dodatkową wiedzę, kursy czy po prostu doprowadzić swój samochód do topowej kondycji, popieramy! Pamiętaj, że zawsze możesz zaciągnąć u nas pożyczkę ratalną na dowolne wydatki. To bardzo wygodna forma finansowania, która pozwala rozłożyć w czasie spłatę zobowiązania. W Vippo udzielamy pożyczek ratalnych nawet do 10 000 złotych bez skomplikowanych formalności i bez poręczycieli.

Twoja pożyczka
Kwota pożyczki
Okres pożyczki
  • Rata miesięczna:  PLN
  • RRSO: %
  • Do zapłaty:  PLN
  • Całkowita spłata po:  ratach
Szczegóły pożyczki i przykład reprezentatywny +

Sprytne porady VIPPO

vlad-gedroics-4ws_xLKQMWI-unsplash

Jak dbać o linię – poradnik dla zapracowanych

14 / 02 / 2020

Ani się obejrzałeś/aś, a skończył się styczeń. Nowe otwarcie i towarzyszące mu postanowienia o rzucaniu palenia, zrzuceniu wagi czy większej aktywności fizycznej to już raczej pieśń przeszłości. Niemniej, każdy moment...

Czytaj dalej
milan-popovic-BmyXTxyDL-I-unsplash

Nie taki remont drogi, jak go malują!

23 / 01 / 2020

Remont… na samą myśl o nim wielu z nas cierpnie skóra. Czasochłonny, kosztowny, wymagający cierpliwości do fachowca czy ekipy, potrafi wyprowadzić z równowagi nawet najspokojniejszą osobę. Ale tak być nie...

Czytaj dalej
Scoring

Scoring to podstawa, czyli jak budować dobrą historię kredytową

29 / 10 / 2019

Większość z nas w którymś momencie życia będzie musiała wziąć kredyt lub pożyczkę gotówkową. Gdy moment ten nastąpi, gotowość banku lub innej instytucji finansowej do pożyczenia nam pieniędzy będzie zależała...

Czytaj dalej

Pożyczka na dowolny cel. Decyzja od ręki. Pieniądze na koncie w ciągu 24h.