4 łapy i 1 ogon, czyli 5 powodów, dla których warto mieć psa

Doge

Małe i duże, krótko- i długowłose, ze stojącymi i klapniętymi uszami, stróżujące i do towarzystwa, rasowe i kundelki – psy towarzyszą człowiekowi od tysięcy lat. Ostatnie badania pokazują, że posiadanie psa ma liczne zalety. Jakie? Przeczytaj nasz tekst, a dowiesz się, dlaczego warto mieć w domu 4 łapy i 1 machający ogon.

Z przeprowadzonego przez Kantar Public sondażu wynika, że aż 42 proc. Polaków ma w domu psa. Psy to zwierzęta wdzięczne, zabawne, oddane, gotowe do obrony swojego opiekuna praktycznie w każdej sytuacji, po prostu fantastyczni towarzysze codzienności. Jednak mało kto wie, że posiadanie psa ma wiele zalet, o których zazwyczaj się nie mówi. O co chodzi? Czytaj dalej, a poznasz 5 powodów, dla których warto zaadoptować czworonoga.

1. Lepsza odporność i mniejsza podatność na alergie

Psy nie mają w sobie żadnego strachu przed bakteriami i innymi obrzydliwymi dla ludzi stworzeniami czy zjawiskami. Brudna, stojąca woda, rozkładająca się padlina, na wpół zjedzone przez robaki resztki jedzenia – psom w to graj. Można się nie tylko wykąpać i wytarzać, ale też najeść. A przy okazji uzupełnić psią florę bakteryjną. To właśnie kontakt z nią jest wbrew pozorom bardzo korzystny dla człowieka. Dlaczego?

Okazuje się, że im częściej jesteśmy wystawieni na kontakt z bakteriami, tym lepiej uodpornieni jesteśmy zagrożenia, jakie stwarzają. Tak więc „zamieszkiwany” przez bakterie pies to dla nas swoista szczepionka – wystawieni na działanie różnych ich rodzajów, wytwarzamy przeciwciała, dzięki którym jesteśmy lepiej przygotowani na walkę z chorobą.

Obecność psa jest też wskazana w domach, gdzie są małe dzieci – mające kontakt ze zwierzęciem maluchy mają mniejsze szanse na to, że w przyszłości wystąpi u nich alergia na psią sierść.

2. Więcej ruchu i zdrowsze serce

Każdy pies potrzebuje co najmniej 3 spacerów dziennie, aby załatwić swoje potrzeby fizjologiczne, zlustrować i oznaczyć swój teren, „zapolować” na zapachy czy wreszcie spotkać się ze swoimi psimi kolegami. Bo choć człowiek jest dla psa niemal całym światem, to jednak czworonóg też potrzebuje ruchu, zabawy i socjalizacji, żeby zachować higienę psychiczną.

Spędzony z psem czas na zewnątrz to około 1,5 godziny dziennie w ruchu dla człowieka. Zwykle jest to spacer, który jest jedną z najlepszych i najmniej kontuzyjnych aktywności dla naszego organizmu – wzmacnia kondycję oraz poprawia krążenie, pracę stawów i mięśni. Okazuje się też, że głaskanie psa spowalnia bicie serca i obniża ciśnienie krwi.

3. Mniej stresu

W ostatnich latach coraz więcej badań poświęca się dobroczynnemu wpływowi psów na ludzi z wysokim poziomem stresu. Stąd popularność dogoterapii jako dodatkowej formy leczenia u osób po przejściach. Obecność miękkich, puchatych, łagodnych i posłusznych czworonogów ma dobroczynny wpływ na ich psychikę.

Z badań wynika, że opiekunowie psów mają mniejsze ryzyko zachorowania na depresję. Konieczność zaopiekowania się futrzastym przyjacielem często staje się sensem życia dla osób zagrożonych depresją – oddany, wierny, zawsze zadowolony i nieoceniający zwierzak motywuje do wyjścia z domu i podjęcia aktywności życiowej.

Psy świetnie rozładowują też atmosferę w pracy – u osób, które przebywały w biurze w towarzystwie zwierząt, zaobserwowano znacznie niższy poziom stresu. Kilka minut głaskania czy zabawy pozwalało na rozładowane napięcia.

4. Poczucie bezpieczeństwa

Jedną z zalet psów, którą ludzie najbardziej doceniają, jest ich potrzeba stróżowania i obrony opiekuna. Psie przywiązanie jest przysłowiowe, a przymus pilnowania stada (czyli swoich ludzi) bardzo silny. Dlatego osoby posiadające psy zazwyczaj czują się pewniej, bo wiedzą, że w razie zagrożenia pies nie tylko podniesie alarm, ale też w miarę możliwości będzie bronił ludzi. Dodatkowo, szczekanie psa zwykle zniechęca potencjalnych złodziei.

5. Nauka odpowiedzialności

Decyzja o zaadoptowaniu psa często jest wynikiem próśb najmłodszych domowników. Pieski – a zwłaszcza szczeniaki – są urocze i zabawne. Jednak opieka nad zwierzęciem to przede wszystkim obowiązek, koszty i zobowiązanie na całe życie psa. Dlatego decyzję o adopcji należy podejmować rozważnie.

Konieczność zajmowania się psem niezależnie od wszystkiego jest doskonałą nauką odpowiedzialności i empatii dla dzieci. Regularne spacery, zabawa, dbanie o samopoczucie czworonoga, wizyty u weterynarza – to doskonałe okazje do tego, żeby najmłodsi uczyli się od rodziców na czym polega troska i jak powinna wyglądać opieka nad zależną od nich żywą i czującą istotą.

Podane przez nas zalety posiadania psa to tylko kilka z dużo dłuższej listy. Jeśli na serio rozważasz adopcję zwierzaka, weź pod uwagę wszystkie za i przeciw. Pies to zobowiązanie na całe życie, a także koszty i ograniczenia. Warto mieć to na względzie, tak aby adopcja nie zakończyła się niepowodzeniem i psio-ludzką tragedią.

A gdy już podejmiesz decyzję na tak pamiętaj, że zawsze możesz zaciągnąć u nas pożyczkę ratalną na wyprawkę dla zwierzaka. To bardzo wygodna forma finansowania, która pozwala rozłożyć w czasie spłatę zobowiązania. W Vippo udzielamy pożyczek ratalnych nawet do 10 000 złotych bez skomplikowanych formalności i bez poręczycieli.

Twoja pożyczka
Kwota pożyczki
Okres pożyczki
  • Rata miesięczna:  PLN
  • RRSO: %
  • Do zapłaty:  PLN
  • Całkowita spłata po:  ratach
Szczegóły pożyczki i przykład reprezentatywny +

Sprytne porady VIPPO

vlad-gedroics-4ws_xLKQMWI-unsplash

Jak dbać o linię – poradnik dla zapracowanych

14 / 02 / 2020

Ani się obejrzałeś/aś, a skończył się styczeń. Nowe otwarcie i towarzyszące mu postanowienia o rzucaniu palenia, zrzuceniu wagi czy większej aktywności fizycznej to już raczej pieśń przeszłości. Niemniej, każdy moment...

Czytaj dalej
milan-popovic-BmyXTxyDL-I-unsplash

Nie taki remont drogi, jak go malują!

23 / 01 / 2020

Remont… na samą myśl o nim wielu z nas cierpnie skóra. Czasochłonny, kosztowny, wymagający cierpliwości do fachowca czy ekipy, potrafi wyprowadzić z równowagi nawet najspokojniejszą osobę. Ale tak być nie...

Czytaj dalej
Scoring

Scoring to podstawa, czyli jak budować dobrą historię kredytową

29 / 10 / 2019

Większość z nas w którymś momencie życia będzie musiała wziąć kredyt lub pożyczkę gotówkową. Gdy moment ten nastąpi, gotowość banku lub innej instytucji finansowej do pożyczenia nam pieniędzy będzie zależała...

Czytaj dalej

Pożyczka na dowolny cel. Decyzja od ręki. Pieniądze na koncie w ciągu 24h.