4 łapy i 1 ogon, czyli 5 powodów, dla których warto mieć psa

jametlene-reskp-hGKXqee3Zxw-unsplash

Małe i duże, krótko- i długowłose, ze stojącymi i klapniętymi uszami, stróżujące i do towarzystwa, rasowe i kundelki – psy towarzyszą człowiekowi od tysięcy lat. Ostatnie badania pokazują, że posiadanie psa ma liczne zalety. Jakie? Przeczytaj nasz tekst, a dowiesz się, dlaczego warto mieć w domu 4 łapy i 1 machający ogon.

Z przeprowadzonego przez Kantar Public sondażu wynika, że aż 42 proc. Polaków ma w domu psa. Psy to zwierzęta wdzięczne, zabawne, oddane, gotowe do obrony swojego opiekuna praktycznie w każdej sytuacji, po prostu fantastyczni towarzysze codzienności. Jednak mało kto wie, że posiadanie psa ma wiele zalet, o których zazwyczaj się nie mówi. O co chodzi? Czytaj dalej, a poznasz 5 powodów, dla których warto zaadoptować czworonoga.

1. Lepsza odporność i mniejsza podatność na alergie

Psy nie mają w sobie żadnego strachu przed bakteriami i innymi obrzydliwymi dla ludzi stworzeniami czy zjawiskami. Brudna, stojąca woda, rozkładająca się padlina, na wpół zjedzone przez robaki resztki jedzenia – psom w to graj. Można się nie tylko wykąpać i wytarzać, ale też najeść. A przy okazji uzupełnić psią florę bakteryjną. To właśnie kontakt z nią jest wbrew pozorom bardzo korzystny dla człowieka. Dlaczego?

Okazuje się, że im częściej jesteśmy wystawieni na kontakt z bakteriami, tym lepiej uodpornieni jesteśmy zagrożenia, jakie stwarzają. Tak więc „zamieszkiwany” przez bakterie pies to dla nas swoista szczepionka – wystawieni na działanie różnych ich rodzajów, wytwarzamy przeciwciała, dzięki którym jesteśmy lepiej przygotowani na walkę z chorobą.

Obecność psa jest też wskazana w domach, gdzie są małe dzieci – mające kontakt ze zwierzęciem maluchy mają mniejsze szanse na to, że w przyszłości wystąpi u nich alergia na psią sierść.

2. Więcej ruchu i zdrowsze serce

Każdy pies potrzebuje co najmniej 3 spacerów dziennie, aby załatwić swoje potrzeby fizjologiczne, zlustrować i oznaczyć swój teren, „zapolować” na zapachy czy wreszcie spotkać się ze swoimi psimi kolegami. Bo choć człowiek jest dla psa niemal całym światem, to jednak czworonóg też potrzebuje ruchu, zabawy i socjalizacji, żeby zachować higienę psychiczną.

Spędzony z psem czas na zewnątrz to około 1,5 godziny dziennie w ruchu dla człowieka. Zwykle jest to spacer, który jest jedną z najlepszych i najmniej kontuzyjnych aktywności dla naszego organizmu – wzmacnia kondycję oraz poprawia krążenie, pracę stawów i mięśni. Okazuje się też, że głaskanie psa spowalnia bicie serca i obniża ciśnienie krwi.

3. Mniej stresu

W ostatnich latach coraz więcej badań poświęca się dobroczynnemu wpływowi psów na ludzi z wysokim poziomem stresu. Stąd popularność dogoterapii jako dodatkowej formy leczenia u osób po przejściach. Obecność miękkich, puchatych, łagodnych i posłusznych czworonogów ma dobroczynny wpływ na ich psychikę.

Z badań wynika, że opiekunowie psów mają mniejsze ryzyko zachorowania na depresję. Konieczność zaopiekowania się futrzastym przyjacielem często staje się sensem życia dla osób zagrożonych depresją – oddany, wierny, zawsze zadowolony i nieoceniający zwierzak motywuje do wyjścia z domu i podjęcia aktywności życiowej.

Psy świetnie rozładowują też atmosferę w pracy – u osób, które przebywały w biurze w towarzystwie zwierząt, zaobserwowano znacznie niższy poziom stresu. Kilka minut głaskania czy zabawy pozwalało na rozładowane napięcia.

4. Poczucie bezpieczeństwa

Jedną z zalet psów, którą ludzie najbardziej doceniają, jest ich potrzeba stróżowania i obrony opiekuna. Psie przywiązanie jest przysłowiowe, a przymus pilnowania stada (czyli swoich ludzi) bardzo silny. Dlatego osoby posiadające psy zazwyczaj czują się pewniej, bo wiedzą, że w razie zagrożenia pies nie tylko podniesie alarm, ale też w miarę możliwości będzie bronił ludzi. Dodatkowo, szczekanie psa zwykle zniechęca potencjalnych złodziei.

5. Nauka odpowiedzialności

Decyzja o zaadoptowaniu psa często jest wynikiem próśb najmłodszych domowników. Pieski – a zwłaszcza szczeniaki – są urocze i zabawne. Jednak opieka nad zwierzęciem to przede wszystkim obowiązek, koszty i zobowiązanie na całe życie psa. Dlatego decyzję o adopcji należy podejmować rozważnie.

Konieczność zajmowania się psem niezależnie od wszystkiego jest doskonałą nauką odpowiedzialności i empatii dla dzieci. Regularne spacery, zabawa, dbanie o samopoczucie czworonoga, wizyty u weterynarza – to doskonałe okazje do tego, żeby najmłodsi uczyli się od rodziców na czym polega troska i jak powinna wyglądać opieka nad zależną od nich żywą i czującą istotą.

Podane przez nas zalety posiadania psa to tylko kilka z dużo dłuższej listy. Jeśli na serio rozważasz adopcję zwierzaka, weź pod uwagę wszystkie za i przeciw. Pies to zobowiązanie na całe życie, a także koszty i ograniczenia. Warto mieć to na względzie, tak aby adopcja nie zakończyła się niepowodzeniem i psio-ludzką tragedią.

A gdy już podejmiesz decyzję na tak pamiętaj, że zawsze możesz zaciągnąć u nas pożyczkę ratalną na wyprawkę dla zwierzaka. To bardzo wygodna forma finansowania, która pozwala rozłożyć w czasie spłatę zobowiązania. W Vippo udzielamy pożyczek ratalnych nawet do 10 000 złotych bez skomplikowanych formalności i bez poręczycieli.

Twoja pożyczka
Kwota pożyczki
Okres pożyczki
  • Rata miesięczna:  PLN
  • RRSO: %
  • Do zapłaty:  PLN
  • Całkowita spłata po:  ratach
Szczegóły pożyczki i przykład reprezentatywny +

Sprytne porady VIPPO

campaign-creators-pypeCEaJeZY-unsplash

Scoring to podstawa, czyli jak budować dobrą historię kredytową

29 / 10 / 2019

Większość z nas w którymś momencie życia będzie musiała wziąć kredyt lub pożyczkę gotówkową. Gdy moment ten nastąpi, gotowość banku lub innej instytucji finansowej do pożyczenia nam pieniędzy będzie zależała...

Czytaj dalej
why-kei-8e2gal_GIE8-unsplash

5 podpowiedzi, dzięki którym będziesz lepszym kierowcą

25 / 09 / 2019

Jazda samochodem to jedna z tych umiejętności, które doskonalimy całe życie. Dlatego niezależnie od stażu za kółkiem warto od czasu do czasu dowiedzieć się czegoś nowego.

Czytaj dalej
jannis-brandt-mmsQUgMLqUo-unsplash

Czym karmić mózg, czyli 5 smakowitych produktów, które poprawią Twoją sprawność umysłową

28 / 08 / 2019

Z organizmem jest trochę tak, jak z samochodem: kiedy o niego dbamy i dostarczamy odpowiedniego paliwa, odwdzięcza się wysoką kulturą pracą i dużym bezproblemowym przebiegiem. Analogicznie u ludzi – dobrostan...

Czytaj dalej

Jesteśmy wiarygodni

Pożyczka na dowolny cel. Decyzja od ręki. Pieniądze na koncie w ciągu 24h.